light rain
12°C
26.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тромбоза код оболелих од ковида узрок смртности?

16.06.2020. 12:47 12:48
Пише:
Фото: pixabay.com

ЛОНДОН: Отприлике трећина тешких случајева ковид 19 има опасне облике тромбозе, што би могао да буде фактор који доприноси стопи смртности међу оболелима, тврде научници.

Тромбозу, односно згрушавање крви, проузрокује јака упала плућа, која представља природну реакцију организма на корона вирус, а неуобичајено висока учесталост згрушавања крви код пацијената хоспитализованих због ковида 19 примећена је још у марту, наводи Би-Би-Си.



Осим тога, уочено је и формирање стотина малих угрушака у плућима неких пацијената, а корона вирус је изазвао и повећан број случајева потенцијално смртоносне дубоковенске тромбозе.



Због тога има оних који сматрају да је прави број тешких случајева ковид 19 код којих се јавља тромбоза можда и много већи, а осим тромбозе, гушћа крв доводи и до веће учесталости можданих и срчаних удара.



Уз све то, неке студије показују да антикоагуланти који се тренутно користе ради спречавања тромбозе нису увек делотворни, док с друге стране знатније повећање доза ових средстава може довести до обилних крварења.



Због тога су у току испитивања антикоагуланата, а један стручњак из Велике Британије упозорава да постоји танка граница између успешног разбијања угрушака у крви и изазивања потенцијално смртносних крварења.

 

Пише:
Пошаљите коментар