Тахири: ЕУ само припрема терен за дијалог али не и теме
БЕОГРАД: Приштински политиколог Рамуш Тахири оценио је данас да су очекивања од наставка дијалог велика и да би током тих разговора могло бити речи о реализацији досадашњих споразума, укључујући и последња три потписана у присуству спрецијаног изасланика предсдника САД за односе Београда и Приштине Ричарда Гренела.
"Важно је да током јуна почну разговори у Бриселу, да делегације буду комплетне и да свака старана изнесе своје виђење и да се види докле се стигло у реализацији споразума", рекао је Тахири за Танјуг и додао да разговор Хашима Тачија и Александра Вучића свакако не види пре септембра.
Тахири је подсетио да ЕУ и САД никада нису предлагале ништа, да оне само припремају терен за разговор.
"Када су Београд и Пришитна имали различито мишљење никада нису заузели став већ су говорили сами се договорите", рекао је Тахири.
Према његовим речима, разумљиво је да ће у наставку дијалога интерес бити формирање ЗСО и њена овлашћења као и односи и везе са Србијом, а исто тако и три техничка споразума потписана уз посредовање специјалног изасланика председника САД Ричарда Гренела о авио, друмском и железничком саобраћају.
Тахири је подсетио и на међусобне оптужбе две стране да споразуми нису релизовани да се спроводе делимично или у делу који одговара једнима или другима.
"Постоји неспоразуми који уназађују или спутавају споразуме", рекао је Тахири и подсетио да када је реч о Заједници српских општина постоји одлука Уставног суда Косова која каже да ЗСО није у складу са Уставом.
Као важно за наставак разговора Тахири види то што постоји воља обе стране и ЕУ и САД да посредују и да се што више нормализују односи Београда и Приштине.
" ЕУ не посустаје и настоји да се постигне што висе спразума, јер што више споразума имамо то мање проблема остаје да решимо, а коначни споразум ће онда бити формална ствар", рекао је Тахири.
На Косову је, како додаје, створена негативна атмосфера о политичким разговорима или о коначном споразуму о нормализацији односа због приче о разграничењу, о промени границе или о размени територија. Сворен је и јавни став да те разговоре не треба да води Тачи јер је склон идеји о разграничењу, рекао је Тахири и подсетио да је бриселски дијалог водила влада, а да ће се ако дође до свеобухватог договора укључити председник Хашим Тачи.