У Србији заштићено 7,6 одсто територије
БЕОГРАД: Међународни Дан заштите животне средине у Србији, која је од почетка године богатија за три нова заштићена природна добра, обележава се уз слоган "Време је за природу", кроз кампање и акције усмерене на очување биодиверзитета и укупне природне баштине.
Завод за заштиту природе Србије подсетио је да су та три нова заштићена подручја од великог значаја - специјални резервати природе дуж Мораве, "Брзанско моравиште", "Осредак" и геолошки феномен Споменик природе "Бледерија", који је станиште великог броја ретких и угрожених врста.
Директор Завода за заштиту природе Србије Александар Драгишић подсетио је да проглашењем тих подручја у Србији заштићено 7,6 одсто територије, односно 677.950 ха у оквиру 450 подручја.
Драгишић је поновио да је за заштиту природе једнако значајно настојање да сваки грађанин буде свестан значаја очувања природних вредности, биодиверзитета и геонаслеђа Србије, и да понашањем и свакодневним односом доприноси њиховој бољој заштити, јер брига о природи је брига за добробит човека.
Специјални резерват природе "Брзанско моравиште" је на територији Јагодина и општине Баточина, значајан је са аспекта заштите птица мочварица, као део коридора за њихове миграције, а обезбеђује и услове за гнежђење многих ретких и заштићених врста птица.
Како се у саопштењу подсећа, на том простору борави око 60 строго заштићених врста птица, од којих се око 30 ту и гнезди.
"Међу врстама од посебног интереса за заштиту издвајају се мали вранац, чапљица, гак, сива чапља, мала бела чапља, бела рода, црна рода, црнка, орао кликташ, вивак, жалар слепић, обична чигра, сиви сврачак", наводи се у саопштењу и додаје да је то уједно и једно од последњих очуваних мочварних станишта, стари меандр реке Велике Мораве код села Брзан.
Споменик природе "Бледерија" на југозападном ободу регије Дунавског кључа, југозападно од Кладова заштићен је како би се очувало богатство и разноврсност облика геодиверзитета.
Извориште Бледерије са четири места истицања врела, два акумулативна водопада, од којих низводнији, због висине од око седам метара лепоте и богатства воде, представља објекат хидролошког наслеђа Србије.
Специјални резерват природе "Осредак" заштићен је како би се очувала мочварна станишта у долини Западне Мораве, која се састоје од сплета старих рукаваца, мртваја и десетине новонасталих језера, као и палеозојски кристаласти шкриљци високог степена метаморфизма.
Било је, како се додаје у саопштењу, важно очувати и присуство 44 биљне врсте, остатак мезофилних низијских поплавних лужњакових шума, заједнице беле и крте врбе, беле и црне тополе, раките, угрожених биљних врста као што су жути локвањ, гроњасти шиљ, раставић и гавез, станишта птица која чине део коридора миграције, услове за гнежђење ретких и заштићених врста - 83 врсте птица, станишта за водоземце.