Мали: Од краја фебруара до средине маја 7.000 запослених више
БЕОГРАД: У Србији је, према подацима Пореске управе и Републичког завода за статистику, од краја фебруара до 15. маја, број запослених порастао за скоро 7.000, изјавио је данас министар финансија Синиша Мали.
Мали је за РТС рекао да је, према званичним подацима, 15. маја укупан број запослених у Србији, за које се плаћају порези и доприноси на зараде, износио 2.196.372, што је за 6.988 више него 27. фебруара, две-три недеље пре ванредног стања и епидемије корона вируса.
"Имамо скоро 7.000 више запослених и пријављених људи него пре корона кризе. То значи да смо добро осмислили мере и успели смо да сачувамо радна места", рекао је Мали и додао да многи износе разне податке, али да је то званична статистика.
Министар финансија је најавио у наредних неколико дана нове мере усмерене ка додатном запошљавању.
"У наредних пар дана очекујте леп, добар, свеобухватан подстицајан програм за ново запошљавање", рекао је Мали.
Разматра се око 20 различитих мера, међу којима су умањење пореза и доприноса на зараде за нове запослене, стимулације у новцу за подстрек предузећима да запосле нове раднике...
"Циљ нам је, пошто смо сачували радна места, још агресивније кренемо у ново запошљавње, како бисмо и животни стандард грађан подигли још више", рекао је Мали.
Минималац за 235.000 предузећа и 1.050.000 радника
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је јутрос у 7 сати почела исплата другог дела минималца, укупно 31 милијарде динара, на рачуне 235.000 предузећа и привредних субјеката, који запошљавају 1.050.000 радника.
"Данас ће лећи минималац за тај број радника. То је други минималац који исплаћујемо у оквиру великог пакета економских мера", рекао је Мали за РТС и додао да ће још једна минимална зарада бити исплаћена почетком јула.
Он је навео да се цео пакет од 5,1 милијарде евра примењује на прави начин, да предузећа користе могућност да не плаћају порезе и доприносе на зараде, да се дају кредити за ликвидност и обртна средства.
"Избегли смо најцрњи сценарио који је погодио велики број земаља у свету, у САД, Европи, незапосленост, затворене фабрике. Свеобухватним и јасним мерама подршке нашој привреди избегли смо тај сценарио и зато са оптимизмом очекујемо крај године и с правом кажемо да хоћемо да будемо најуспешнија економија ове године и да имамо највећи раст БДП у Европи", рекао је Мали.
Он је рекао да се новац аутоматски пребацује на рачуне предузећа и да они већ данас могу да исплаћују запослене.
"Сви кажу да је ова помоћ спасила приватна предузећа. Са одлагањем плаћања пореза и доприноса на зараде, са исплатом минималне зараде, ти људи нису остали без посла, то нам је најважније", рекао је Мали.
Говорећи о помоћи од 100 евра, он је рекао да се до јутрос у осам сати 4.280.000 грађана пријавило.
"Ако на то додате пензионере и оне који примају новчано социјалну помоћ, који аутоматски добијају новац, за овај вид помоћи се пријавило 6,2 милиона грађана", рекао је Мали.
То, каже, показује колико је та мера била оправдана.
"За нас је било важно да покажемо колико је држава јака, да има новца и да пренесемо једну дозу оптимизма на грађане", рекао је Мали.
Додао је да је држава испунила своје обећање, подсетивши да су се током ранијих криза давала разна велика обећања, која нису испуњена.