Црногорски министар правде оптужио СПЦ за јерес
ПОДГОРИЦА: Министар правде Зоран Пажин изјавио је данас у парламенту да ће дијалог државе и цркве о Закону о вероисовести бити настављен када, како је рекао, буду испуњени услови.
Он је одговарајући на посланичка питања рекао да успех тог дијалога зависи од обе стране, колико ће прихватити аргументе и да неће успостављати ултиматуме.
"Поведимо рачуна да вређање институција система не доприноси успеху дијалога. Влада не води дијалог да би релативизовала литије. Потребан нам је правни дијалог, а не политичко надгорњавање", рекао је Пажин.
Додао је да је влада хтела дијалог о свакој препоруци Венецијанске комисије и пре доношења Закона о слободи вероисповести, али тврди да није било воље с друге стране.
"СПЦ има велики проблем са етнофилетизмом, а то је јерес и грех. Апостол Павле је са тим раскрстио у својим посланицама", рекао је Пажин у одговору на питање посланика опозиционог Демократског фронта Андрије Мандића зашто се чека на дијалоог, када је то митрополит Амфилохије затражио још пре две седмице.
Мантић је потом констатовао да само црква одређује шта је црква и да о томе не могу да одлучују они који су избачени из цркве.
"Црква је одвојена од државе, не знам зашто улазите у ову причу. Ваш је план да створите Православну Цркву у ЦГ, па након тога Православну Цркву на Косову, па у Босни, па у Хрватској - што је покушао Анте Павелић", рекао је Мандић.
Осврнуо се и на одређене теза према којима Његош, тобоже, није мислио о Српству јер није био у Србији.
"Али Његош никад није био у Подгорици, Никшићу, Беранама, Пљевљима… није био у 90 одсто Црне Горе. Подгорица је била Турска до 1878. године, што могу Бошњаци и Албанци да поздраве аплаузом. Ово је сложена прича. Мислите да са једном нацијом која је настала 1945. поклопите историјске токове", навео је Мандић.
Истакао је да је спорни Закон о слободи вероисповести неуставан и неусаглашен са правним нормама.
Позивајући се на мишљање адвокатаа Илијане Тодоровић из САД, Мандић је рекао да иза овога стоји политичка и национална жеља да се разори СПЦ.
"Не може се СПЦ договарати са вама на штету својих епархија...Ово је историјска битка. Ко хоће да се мења, нека изволи. Али ми који не желимо да се одрекнемо наше Цркве и предака - немамо право на то", рекао је Мандић.
Опозиционом СДП-у, грађанском покрету Одупри се и подгоричким Вијестима, који, како је рекао, нису испољили солидарност са прогоњеним посланицима ДФ-а, а који су хапшени и превожени марицама када је изгласан спорни Закон о слободи вероисповести, поручио је да им се не обраћају.
"Уверен сам у победу. Само је питање каква ће та наша победа да буде. Да ли ће бити са отпором или ћемо наћи заједнички језик и отпевати заједничко коло на радост целог народа", закључио је Мандић.