За нову личну карту или пасош чека се и по неколико сати
Шалтери за предају захтева за израду и подизање личних докумената и путних исправа на Булевару ослобођења 143 јуче су почели да раде, а гужве су се створиле и пре почетка радног времена.
Пензионер Душан Вујков у ред је стао одмах ујутру, али је у међувремену морао да оде у Ауто-мото савез Србије због уплатница, те је по повратку испред СУП-а затекао 50 људи, а до поднева се није помакао напред због оних који не поштују ред, како је казао. Суграђани су се поделили у две колоне, једну за подизање готових исправа, и другу за предају захтева. Мада је гужва била очекивана због ванредног стања које је сада иза нас, грађани су углавном били незадовољни понашањем појединаца, који су прилазили са страна и тако остављали оне који су на крају реда да чекају и дуже него што би требало.
– Дошла сам пре двадесетак минута с мајком и за то време су само четири особе ушле – рекла је Андреа Тодоровић. – Тако немамо идеју које смо по реду, ни када би могле ући унутра.
Ред за подизање докумената се кретао брже, али је све више људи стајало у њега, што је обесхрабрило Никицу Шалатовића, који је на Булевар стигао пре осам сати. Он је за „Дневник” казао да их нико није обавестио о томе колико шалтера ради, колико људи пуштају ођедном, као и да већина не носи маске и рукавице, што је засметало и суграђанки Дани Жужани, која се нада да ће на ред стићи до краја радног времена.
Редови на све стране
Током јучерашњег дана испред банака, провајдера мобилне телефоније, неких пошта и амбуланти, Новосађани су стајали у подугачким редовима. Свакако да је разлог томе поштовање прописаних мера опреза за спречавање ширења вируса COVID-19, као и спровођење контроле обезбеђења, које се стара о томе колико грађана има у шалтер-салама, пословницама... И даље се препоручује да се приликом уласка у шалтер-сале и пријемне канцеларије користе заштитне маске и рукавице, као и мере физичке дистанце, због чега ће број корисника у просторијама бити ограничен.
Како смо се уверили, грађани, углавном, поштују нове процедуре пословања, стоје мирно и чекају да обаве оно што су планирали. Још увек има старијих Новосађана који долазе до банака и тек онда сазнају да за њих постоје други термини, углавном од 17 до 19 сати.
МУП је саветовао грађанима да захтеве за регистрацију и промену власништва возила полицијским управама шаљу препорученом поштом, а више информација о томе могуће је пронаћи на сајту Министарства унутрашњих послова.
Преко портала „еУправа” могуће је заказати термин за подношење захтева за израду пасоша и личних карти, док ће документа којима је рок важења истекао током ванредног стања, важити до издавања нових, уколико захтев за издавање буде поднет у року од тридесет дана од престанка ванредног стања.
Д. Андулајевић
Фото: Р. Hayić