„Патрија“ помаже грађанима са психичким проблемима
Удружење грађана „Патрија”, које кроз два програма пружа различите видове подршке маргинализованим и социјално угроженим групама, од увођења ванредног стања је пред посебно захтевним задатком.
Осим психолошке подршке, треба да пруже и материјалну помоћ својим корисницима, због чега су током prеthodnog месеца организовали неколико донаторских догађаја, кроз које су појединци и организације донирали новац, којим су њиховим корисницима купљени храна, заштитна средства и она за хигијену. Саопштавају да 25 корисника континуирано добија помоћ, која је у највећој мери омогућена захваљујући самосталним иницијативама суграђана, али и пројектној подршци и подршци појединих организација. Осим тога, студенти психологије и дипломирани психолози, који су чланови њиховог клуба „Компас”, пружају психосоцијалну подршку њиховим корисницима путем телефона.
– Будући да се предвиђа да ће измењени услови трајати још неко време, циљ „Патрије” је да истраје у прибављању подршке која ће омогућити најнеопходније за наше кориснике, као и у пружању континуиране психолошке подршке – истакла је стручна сарадница Удружња Милица Лазић. – Радује нас што се ово време, између осталог, показало и као време солидарности и емпатије, током којег су бројни суграђани показали посебну бригу за најугроженије чланове заједнице у којој живе.
Сви заинтересовани могу да контактирају с њима да би помогли њиховим корисницима да преброде овај период путем сајта: njnjnj.patrija.com, мејла: [email protected] или „Фејсбук” странице „Удружење грађана Патрија”.
То удружење, иначе, води новосадски огранак пројекта „Лицеулице”, који социјално и економско угроженим суграђанима обезбеђује ангажовање и зараду од продаје првог уличног магазина у ,Србији и Клуб „Компас”, који је пре свега усмерен на пружање психолошке подршке особама с потешкоћама у психосоцијалном функционисању. Удружење кроз оба програма помаже суграђанима који из најразличитијих разлога имају или ограничене радне способности или смањену могућност запошљавања, а веома често су лишени и пословне способности. Наглашавају да, иако су њихови корисници континуирано у тешкој материјалној ситуацији, промена околности изазвана пандемијом додатно погађа те угрожене групе, будући да не постоји могућност да наставе да зарађују продајом уличног магазина.
В. Б.