Лончар: Морамо полако да се враћамо у редован систем рада
БЕОГРАД: Смањује се број заражених вирусом корона, али све ковид болнице у Београду наставиће да раде у пуном капацитету, а прва која ће бити искључена из ковид система биће Институт за ортопедију Бањица и они више неће примати новозаражене пацијенте, због специфичности посла којим се иначе баве.
То је одлучено на данашњем састанку министра здравља Златибора Лончара са директорила и лекарима ковид болница, епидемиолозима и представницима синдиката.
Лончар је рекао да не сме бити опуштања и да посебна пажња мора да се посвети пацијентима на дијализи.
Он је нагласио да Бањица више неће примати ковид пацијенте, али да то не значи да ће болесници који тренутно тамо леже бити распоређени по другим болницама, већ да ће Бањицу напустити тек када буду излечени.
Реално је да за две, две и по недеље та здравствена установа "изађе из ковид приче" и да настави са уобичајеним радом.
Интерна Б и Клиника за дерматологију КЦС, које су биле у преправности да постану ковид болнице, могу наставити с нормалним радом.
"Неопходно је сада да се ажурирају листе чекања и да се виде приоритети", рекао је Лончар и нагласио да здравствене установе полако морају да се враћају у редован систем рада.
Директор Инфективне клинике Горан Стевановић каже да се ситуација јесте смирила, али да је то резултат забране кретања prеthodna два викенда.
С попуштањем мера очекује се већи број новозаражених, зато капацитети ковид болница морају остати исти, рекао је Стевановић, нводећи да ковид болнице имају проблем шта са излеченим пацијентима који су били у домовима за старе, јер матични домови више неће да их приме.
Реч је, како је рекао, обично о особама чија су деца у иностранству и о њима нема ко да брине.
Такође проблем представља и где збринути излечене пацијенте који су бескућници, а након болничког лечења, треба још одређено време да проведу у самоизолацији.
"Ситуација мора системски да се реши за те пацијенте", навео је Стевановић.
Заменица директора Инфективне клинике Ивана Милошевић навела је да ће све ковид болнице у Београду наставити да раде у пуном капацитету, а да ће се прва искључити из система Ортопедија Бањица.
"План је да универзитетски центри - Нови Сад, Крагујевац, Ниш и Косовска Митровица, наставе да раде, а да се постепено секундарне здравствене установе врате у првобитну функцију", навела је она.
Заменик директора КБЦ "Драгиша Мишовић" Предраг Савић навео је да је та здравствена установа после Инфективне клинике и Клинике за пулмологију примила највећи број најтежих пацијената.
"Сада смо дошли у прилику да размишљамо како из ковид статуса да се вратимо у нормално стање", навео је Савић и подсетио да је "Мишовић" хируршко-интернистичка болница, али да су за две недеље успели да обуче здравствене раднике да пруже адекватну негу оболелима од ковида.
Председник Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Зоран Савић каже да су мере које је предузела Влада Србије дале резултате.
"На жалост, било је смртних случајева, биће их и даље, али неупоредиво мање него у окружењу. Предстоји нам не мања пажња. Потребно је да сву пажњу усмеримо на очување здравља популације", рекао је Савић новинарима након састанка.
Председник Гранског синдиката здравства "Независност" Зоран Илић каже да је тај синдикат од првог дана укључен у борбу, да је на почетку било мало несугласица, али да су мере дале резултате.
"Не сме бити опуштања. Апелујем на грађане да са попуштањем мера обрате додатну пажњу јер су здравствени радници уморни", нагласио је Илић.
Састанци министра с директорима ковид болница одржаваће се на недељном нивоу, наредни је заказан за понедељак, 11. маја.
НИШ: У Клиничком центру у Нишу смањен је број пацијената, у привременим болницама тренутно има четири пута мање пацијената него у априлу, а и више је тестираних и негативних на Ковид-19, рекао је данас градоначелник Дарко Булатовић, оцењујући епидемиолошку ситуацију у том граду као знатно бољу у односу на prеthodnе дане и недеље.
Булатовић напомиње да су се у току јуцерашњег дана тестирали превозници, односно кондуктери и возачи, и да је у првој групи од 234 узорака њих троје позитивно на вирус корона, истичући да сви они имају лакшу клиничку слику.
На Инфективној клиници Клиничког центра у Нишу јуче је обављено укупно пет различитих прегледа, каже Булатовић, упоређујући стање из априла када је у неким данима било и више од стотину прегледа.
Булатовић истиче да нема опуштања, како би се ситуација са вирусом потпуно стабилизовала, напомињујући да се у потпуности примењу све мере Кризног штаба.
"Већ неколико дана радимо на организацији надзора и контроле примене мера које се односе на рад не само угоститељских објеката, него и салона, занатских радњи... ", појашњава Булатовић.
Од данас је у Нишу поново кренуо са радом међуградски превоз, а од 8. маја почеће и градски, а према Булатовићевим речима јавно-комунални систем све време добро функционише.
"Учинили смо све као јавно-комунални систем града да олакшамо све оно што је било према грађанима, од тога да се не измирују обавезе за време трајања ванредног стања до различитих попуста, укидања камата, давања могућности да они који су били искључени са водоводног система, за време трајања ванредног стања буду укључени... ", прецизира Булатовић.
Штаб за ванредне ситуације у Нишу наложио је и стални инпекцијски надзор примене свих прописаних превентивних мера издатих од стране Института за јавно здравље у том граду.