Амон: Вирус у опадању у Европи, али неће и отићи без вакцине
БРИСЕЛ: Директорка Европског центра за контролу и превенцију болести Андреа Амон каже да је у ЕУ почетни талас инфекције COVID-19 прошао свој врхунац и да се у већини земља чланица налази у опадању.
Она наводи да су мере ограничаваја кретања и социјалне изолације смањиле преношење вируса короне за 45 процената у односу на почетак пандемије у Европи, али да и да вирус ”неће отићи” све док се не нађе вакцина.
Андреа Аамон је пред Одбором Европског парламента за животну средину и јавно здравља нагласила да је 3, 5 милона људи широм света до сада заражено новим корона вирусом, а да је забележено и 250 000 смртних случајева.
"Последњи подаци за ЕУ, Европску економску зону и Велику Британију говоре о 1,1 милион инфицираних и више од 130 хиљада смртних случајева”, каже Амон.
Она подвлачи чињеницу да су у Европи посебно погођени домови за старе који у појединим земљама бележе и преко 50 посто од укупног броја смртних случајева.
Амон додаје да се у процесу постепеног изласка из рестриктивних мера, а у циљу самањења броја оболелих и преминулих као и контроле кретање вируса и његовог преношења, земље морају фокусирати на шест битних тачака.
У питању су успостављање робусне стретегије надгледања интензитета и ширења вируса, утицаја на здрвствени сектор, као и надгледнаје мера примене физичке дистанце међу грађанима.
Друга тачка, према њеним речима, је ширење капацитета за тестирање, рану дектекцију и изолацију потврђених случајева што укључује и заштиту ризичних група и процену општег имунитета.
Државе морају посебно водити рачуна о тзв праћењу контаката, довољним капацитетима и отпорности здравственог сектора, али и направити порцену досадашњег одговора како би се идентификовале најбоље праксе и научене лекције, наводи Амон.
Директорка Европског центра за контролу и превенцију болести посебно наглашава важност усвајања стратегије о информисању јавости о ризицима и другим апектима COVID-19.
"Две поруке се посебно морају узети у обзир током фазног изаласка из рестриктивних мера. Прва је нагласак да је у питању маратон, а не спринт. Ово се неће завршити брзо и народ мора ментално да се припреми на то", наводи Амон.
Друга мера, према њеним речима је, мотивинасње грађана да наставе да одржавају високе стандарде хигијене руку, да носе заштитне маске ако су болесни и да примењују мере физичког дистаницрања.
"Грађани морају стално да се подсећају да овај вирус неће отићи све док немамо вакцину", упозорава Амон.
Упитана о начинима тестирања широм Европе и krеdibilittеu када је реч о боројевима које државе пријављују као смртне случајеве од COVID-19, Андреа Амном каже да у Центру за праћење и контролу болести постоји од раније успостављен систем који прати кретање смртних случајева у Евопи и који се користи током зиме да се прати повећан број смртности због грипа.
"Оно што овај систем показује, без обзира на тестирања, је већи број смртних случајева у неколико земља, а посебно у популацији старијој од 65 година, али и код оних од 50 па навише", објашања Амон.
У Европском центру за контролу и превенцију болести кажу да се поред пандемије COVID-19 прате и могућности избијања других болести и да тренутно нема назанка нити претањи у том правцу.
Оцењује се да су неке од мера уведених због COVID-19 спречиле и друге инфекције које су се јављале зими као што је норо вирус.