Мањи број пријава породичног насиља током ванредног стања
29.04.2020.
09:58
10:00
Коментари (0)
БЕОГРАД: Док се у Европи и свету бележи пораст породичног насила у време мера изолације ради спречавања ширења корона вируса, у Србији је, према званичним подацима МУП-а и тужилаштва, број пријављених кривичних дела опао.
Тим поводом Прво основно тужилаштво у Београду објавило је на свом сајту податке о породичном насиљу пријављеном за првих 40 дана ванредног стања у Србији од 15. марта до 25. априла, као и поређење са 40 дана пре ванредног стања и мера полицијског часа са забраном напуштања стана, и истим периодом прошле године.
Уочљив је мали пад броја пријављених насилника, за које је надлежно ово тужилаштво - са територија Стари Град, Врачар, Звездара, Савски Венац и Палилула.
Према подацима које су објавили BBC, Савет Европе и други светски медији број овог кривичног дела је три пута повећан у Кини, у Великој Британији 49 одсто, у Француској 30 одсто, а само у Паризу 36 одсто.
Велики пораст насиља забележен је нарочито у државама Латинске Америке.
Да ли се насиље мање пријављује у време карантина у Србији или је заиста опало, биће познато у наредном периоду када дође до нормализације живота и рада.
Иначе, спрска тужилаштва су у складу са упутствима Републичког јавног тужиоца у време ванредног стања била обавезна да по кривичним пријавама за ово дело поступају хитно, као и иначе.
Прво основно тужилаштво у Београду указује да је хитно поступало и у предметима који се односе на спречавања насиља у породици као и по кривичним пријавама због извршења кривичног дела насиље у породици. Рађени су не само притворски предмети, већ и у предмети у којима су се странке одазивале на позиве , односно жртве кривичног дела и сведоци.
У раду овог тужилаштва уочено је да је за време ванредног стања у периоду од 15. марта до 25. априла смањен прилив кривичних пријава због извршења овог кривичног дела, како у односу на исти период у току 2019. године, тако и у односу на период непосредо пре увођења ванредног стања.
У том периоду тужилаштву је поднета 31 кривична пријава за насиље у породици за која је према три лица одређен притвор, а изречене су и 44 хитне мере - 26 мера привремене забране учиниоца да контактира жртву и прилази јој и 18 хитних мера привременог удаљења учиниоца из стана.
У истом периоду, како напомиње тужилаштво, одржано 19 састанака Групе за кординацију и сарадњу за подручје Првог основног тужилаштва у Београду и израђено је 181 планова за заштите и подршке жртвама насиља.
У периоду пре увођења ванредног стања од 5. фебруара до 15. марта, било је поднето је 36 кривичних пријава за насиље у породици, од који је у осам случајевима окирвљенима био одређен притвор.
У том периоду је изречено 86 хитниних мера и то 61 хитна мера привремене забране учиниоца да контактира жртву и прилази јој, као и 25 хитних мера привременог удаљења учиниоца из стана.
Прошле године, од 15. марта до 25. априла, Првом ОЈТ у Београду поднето 49 кривичних пријава, одређен је притвор према седам лица, те је изречено 70 хитних мера и то 47 хитних мера привремене забране учиниоца да контактира жртву и прилази јој и 23 хитних мера привременог удаљења учиниоца из стана.