СЕ: Ванредне околности повећавају ризик од корупције
СТРАЗБУР: Савет Европе упозорио је на повећани ризик од корупције током пандемије COVID19, чему је посебно изложен здравствени сектор.
"Не смемо занемарити корупцију у ситуацији када се због неспорних ванредних околности повећава концентрација моћи, смањују се права и слободе, а велике колинчине новца се уливају у привреду у циљу ублађавања последица кризе", наводе у Стразбуру.
Група држава Савета Европе против корупције (ГРЕЦО) објавила је смернице за 50 држава чланица у циљу спречавање корупције у ситуацији ванредних околности изазваних COVID19.
ГРЕЦО упозорава да зараза корна вирусом повећава ризк од корупције и то посебно у здравственом сектору због раста потражње за медицинском опремом, поједностављених правила јавних набавки и преоптрећених здравствених установа и медицинског особља.
"Мере које доносе централне, регионалне и локлане власти као одговор на пандемију морају бити транспрентне, подложне нагледању и одговорности. Истовремно, узбуњивачи и здравственом скетору морају бити заштићени", каже председник ГРЕЦО, Марин Мрчела.
Он подсећа да је транспарентност у јавном сектору једна од најважнијих мера спречавања било ког облика корупције.
"Потреба за редовним и поузданим информисањем јавности је кључна у ванредним временима. То се односи како на информације о ширењу и ризицима пандемије тако и о хитним мерама које се преџимају у циљу одговора”, каже Мрчела.
У Савету Европе наглашавају да корупција може утицати на јавни и на приватни сектор, да може бити повезана како са набавкама тако и са подмићивањем у области пружања медицинских услуга.
"Корупција може погодити и област истраживања и развоја нових производа, укључује и сукобе интереса и лобирања, а међу ризике се убрајају и преваре у виду продаје фалсификованих медицинских производа”, кажу у Савету Европе.
Тело Савета Европе за борбу против корупције закључује да криза изазавана коронавирусом не сме компромитовати вредности и стнадарде укључујући и транспарентност и одговорност.