Душан Ковачевић: Кукавице су сви који данас нападају лекаре
БЕОГРАД: Малициозност и ниподаштавање рада медицинара су неукусни, непристојни и неваспитани, а у крајњем случају и страшно кукавицки, каже академик и драмски писац Душан Ковачевић.
Ковачевић је за Курир рекао да у овој ситуацији не сме да буде политизације, већ да треба да постоји минимум националног интереса.
"У свим кризним ситуацијама, а ово сада је једна врста биолошког рата, мора да постоји минимум националног јединства... Да би народ преживео. А кад ово прође - дај боже да буде што пре - свако ће се вратити на своју линију фронта и наставити политичку борбу", рекао је Ковачевић.
Он је додао да се у овом тренутку, у првим редовима борбе за опстанак народа, налазе лекари, "а сви они који их ометају у раду, који им сметају и који им се подсмевају су кукавице".
"Браћо, ако сте храбри, обуците мантиле и отиђите да волонтирате", поручио је Ковачевић.
Он је истакао да наши здравствени радници, пре свега лекари на првој линији тог фронта, чине право цудо.
"Кад погледамо колико је људи у Србији оболело и колико је, нажалост, преминуло, у односу на земље које су неупоредиво развијеније, богатије и моћније у сваком погледу, онда можемо да се дубоко захвалимо нашим лекарима, медицинским сестрама и свим радницима који су у здравству", рекао је Ковачевић.
Корона вирус види као велику опомену од природе целом свету.
Оцењује и да се криза кроз коју пролази човецанство можда не би ни догодила да су светске силе део новца уложеног у оружје преусмеравале у медицину.
Јер, како каже, сада је очигледно да "тенк корони не може ништа".
Актуелну ситуацију упоредио је и са бомбардовањем Србије 1999. године, подсетивши да је Србија тада три месеца била у једној врсти изолације и да су се грађани скривали од невидљивих авиона и бомбардера који су надлетали нашу земљу, "па су се појављивали само кад су установили да и немамо неку нарочиту противваздушну одбрану".
"Али овај непријатељ, који је сад напао наш народ, подмуклији је само утолико што је апсолутно непознат и што не знате како да се браните од њега", рекао је Ковачевић.
Он је додао да су аплаузи, који се чују сваке вечери у осам, довољни да се симболично искаже захвалност здравственим радницима,"да они чују да мислимо на њих и да бринемо о њима... ".
Поручује да би из ове кризе требало да изађемо као бољи људи "јер сада видимо шта знаци слобода".
"Није све у материјалном. Слобода је оно што је најважније", закључио је Ковачевић.