СТАНОВНИЦИ ПЛАНДИШТА САМИ УВЕЛИ МЕРЕ Помагали се и пре короне
ПЛАНДИШТЕ: Ситуација у Пландишту је добра и према званичним подацима има двоје заражених од коронавируса, потврђује нам председник ове јужноанатске општине Јован Репац.
- У изолацији се налази 56 особа, а полицијски час се поштује, заиста није било неких већих проблема. Људи који имају дозволе за кретање се и крећу, остали су код својих кућа- каже Репац. – Старосна граница за кретање је до 70 година за целу општину, јер свако наше насељено место броји испод 3.000 становника. Организовали смо и волонтере, имамо кол центар у Црвеном крсту и две фиксне линије које су доступне у зависности од полицијског часа, свакодневно од 8 до 16 часова.
Викендом, уколико траје полицијски час, кол центар не ради, а зато ради линија која је 24 часа доступна. То је мобилни број на који људи наруче шта хоће, а добијају сутра. Таква је пракса уведена, изузев ситуација када нема много позива грађана, па све успе да се достави у једном дану, али пракса је да се данас наручи, а сутра стиже на кућну адресу.
Репац додаје да постоје радни налози које потписује лице којем је потребна помоћ, те потпише колико је новца дало волонтеру, који купи све шта је потребно, донесе и потпише налог да је кусур враћен.
- Добили смо помоћ Покрајинске владе за помоћ пензионерима са нижим примањима од 30.000 динара, сада треба да спроведемо процедуру за набавку намирница за исхрану и кућне и личне хемије и очекујем да ће у току 10 дана, пензионери добити пакете помоћи - каже Репац. – Добили смо два списка пензионера, један од ПИО, други од Покрајине и постоји разлика у списковима, али сви пензионери ће добити пакете, а Општина Пландиште ће надокнадити разлику и ниједан пензионер неће бити оштећен. Према подацима Покрајине, бројимо 1.364 пензионера са нижим примањима.
Председник општине Пландиште и командант Штаба за ванредне ситуације Јован Репац каже да су помоћ тражиле и социјално угрожене групе, те ће пакета бити више од предвиђеног, јер ће помоћ стићи свима.
- Не можемо ођедном и сад и морамо да водимо и рачуна да изаберемо најјефтинијег понуђача на тржишту за пакете, самим тим он је успорен, јер добавља робу на много страна и не може доставити све ођедном. Имамо и онлајн пијацу, јер смо морали да затворимо нашу из простог разлога кад је кренуо коронавирус у Србији, на пијацу је долазило двоје продаваца- каже Репац. - Грађани су сами били свесни ситуације, иако им је трпео buyеt и иако смо дезинфиковали пијацу, једноставно нису долазили и због тога смо одлучили да пијацу затворимо чак недељу дана раније него што се то десило у целој Србији. Међутим, то је дало резултате и створило дисциплину.
Репац истиче да је поносан на своје грађане, јер нема никаквих проблема и мере забрана ванредног стања се поштују, са појединим изузетком, који је минималан.
- Помоћ стиже и у најудаљенија села и нико није заборављен. Примера ради, насељена места Купиник и Дужине немају продавницу и млађи људи који долазе на посао у Пландиште из тих места, доносе старијим особама све што им је неопходно- каже Репац. –Статистика није скроз исправна, кад је реч о помоћи и броју волонтера. Много је више помоћи него што се види. Ја, на пример, однесем свом комшији све што му треба, али се то не води нигде као волонтерски чин. Таквих је примера много и заиста је доста већа помоћ него што је то приказано.
Грађани су се и раније удруживали и међусобно помагали, не само сад у време коронавируса, тврди Репац и то је здрав дух и оно што је потребно Пландишту, имајући у виду да су једна од најстаријих општина.
- Маски и рукавица имамо довољно, увек тежимо да имамо више, као и дезинфекционих средстава, која ће бити дељена и у пакетима помоћи, а свакодневно се ради и дезинфекција јавних површина- каже Репац.
М. Стакић