НП Фрушка гора: Чувајмо природу и током ванредног стања
На основу Наредбе о ограничењу и забрани кретања лица на територији Републике Србије, ЈП Национални парк Фрушка гора упутило је данас следећи апел:
„Апелујемо на грађане да за време ванредног стања у Републици Србији не користе подручје Националног парка ''Фрушка гора'' противно Наредби о ограничењу и забрани кретања лица на територији Републике Србије ("Службени гласник РС", бр. 34/2020, 39/2020, 40/2020, 46/2020 и 50/2020).
Како наводе, на подручју НП ''Фрушка гора'' уочено је окупљање посетилаца ради боравка и рекреације, а што је противно Наредби Владе Републике Србије, која је на снази за време ванредног стања.
Такође подсећају да је у периоду од 4. до 8. априла неодговорно понашање посетилаца узроковало је пет пожара, који су захватили 42 хектара површине Националног парка.
Исто тако, наводи се, у току јучерашњег дана у вечерњим часовима букнуо је пожар у границама заштитне зоне Националног парка „Фрушка гора“ на локалитету „Катанске ливаде“ недалеко од села Черевић.
Пожар који је букнуо око 20 часова захватио је око 20 ха ниског растиња (ливадо-степско станиште).
Припадници Чуварске службе ЈП Национални парк Фрушка гора и Ватрогасне бигаде из Беочина након четири сата, око поноћи, успешно су угасили пожар који је услед присуства ветра претио да се прошири. Обавештена је полиција а Комисија утврђује штету.
Захваљујући блиској сарадњи Чуварске службе НП и ПУ Беочин, након брзе реакције и изласка на терен, истрагом је утврђено да је узрок пожара људски фактор као и да је пожар подметнут.
По мишљењу Покрајинског завода за заштиту природе, пожари који су се десили почетком априла текуће године обухватили су неке од најзначајнијих степских и шумо-степских станишта у Националном парку „Фрушка гора“, ливаде код Черевића и Думбова.
У питању су локалитети који се непосредно наслањају на шумска станишта, чинећи с њима неодвојиву еколошку целину. Степска травна станишта данас су веома ретка на простору целе Војводине, а врсте које их настањују представљају изузетне реткости и према нашим законима су строго заштићене.
Ливаде код Черевића и Думбова су међу најважнијим стаништима бројних врста орхидеја, међу којима се посебно истичу врсте из рода Ophrys. Међу ретким и угроженим врстама биљака су и сасе - Pulsatilla и ковиље – Стипа, као дрвенасте врсте, храст медунац и црни јасен.
Осим нарушавања стања биљног света и површинског слоја земљишта, пожари који се дешавају у време кад је природа будна и када је активан велики број животињских врста, на оваквим местима уништава ретке врсте паукова, скакаваца, осоликих мува, лептира и других бескичмењака, а поготово њихове ларве.
Поред тога, уништена су гнездилишта заштићених врста птица, као што су шумске шеве и виноградске стрнадице, као и места на којима се хране птице грабљивице, соколови и орлови.