Кон: Ни говора о укидању мера, потребна потпуна забрана контаката
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да нема ни говора о укидању мера у Србији, јер смо на максимуму епидемије.
„Да нисмо прогласили ванредно стање данас би били у много већим проблемима“, оценио је доктор Кон.
Он је нагласио је у наредне две седмице потребна потпуна забрана контаката.
"Ово што се планира сада од петка је потпуно у складу са тим, с тим што је то забрана кретања која условљава и забрану контаката. Ако мене пита неко, ја сам за потпуну забрану контаката, али пошто то не може да се спроведе, јер би би то значило да не можете заједно двоје људи на улици, осим ако су на два метра растојања. По мени, то нема везе са самим кретањем, али ако иду заједно у неком аутобусу, једноставно не могу тако да иду. Моја идеја је много озбиљнија, него забрана кретања".
Кон је рекао да је кризни штаб подржао полицијски час од петка до понедељка.
Он је рекао да не може да каже докле ће трајати мере и забране, пошто то зависи од бројева о зараженима и преминулим од корона вируса и да ће се тек видети сада бројеви због контаката prеthodnog викенда, пошто инкубација траје у просеку седам дана.
"Имамо огроман број новотестираних са благим симптомима, у Београуд смо јуче имали 205 тестираних у ковид амбулантама пошто до јуче број тестираних у њима није био троцифрен".
Кон каже да ће максимум епидемије у Србији трајати највише још две недеље односно да мора да прође шеста недеља, коју морамо да прођемо и да ће се онда видети.
"Најважније је било на самом почетку, када смо дошли са предлогом за прогалшење епдиемије од посебног значаја, а добили и више од тога и да није уведено ванрендо стање били би у великим пробмеима, пошто не би могли многе ствари да урадимо, на пример, прерасподелу кадра", истиче Кон.
Додаје да се све мере своде на крају на смањење блиских контаката.
Заменица директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је да иако су подаци у вези са вирусом корона обећавајући, наш земља још није близу укидања мера.
“Сад морамо да запнемо и покажемо колико смо сложни, јединствени и јаки”, рекла је Кисић.
Према њеним речима, мере које су спроведене дале су резултате, а пре свега да су сачувани животи старијих суграђана.
Истиче да би враћање у нормалне животне токове група људи које су биле у самоизолацији мора да буде постепено и да оно буде у условима када јача колективни имунитет, а вирус слаби.
Епидемиолог Предраг Кон потврдио је данас да је у породилишту у Шапцу једна бабица заражена корона вирусом и додао да ће она бити смештена у привремену болницу на Београдском сајму.
Кон је на редовној прес конференцији о ситуацији са епидемијом корона вируса казао да се не зна где се и како заразила бабица из шабачког породилишта и да није имала контакт са неким ко је заражен Ковидом 19.
''''Бабица није хоспитализована, а према мојим информацијама она ће бити упућена на Сајам. На том одељењу у Шапцу је 35 запослених, тестирано је 31, код једне бабице је потврђен вирус'''', рекао је Кон.
Епидемиолог Предрад Кон оценио је данас да људе, којима за дан два истиче кућна изолација, нема потребе пребацивати у привремене болнице.
„Неко ће рећи да то није у реду и да је држава јасно рекла шта треба да се поштује", додао је он.
Кон је, на конференцији за штампу, упитан да ли се људи из кућне изолације пребацују у привремене болнице, подсетио да је својевремено био став да се не дирају они који су пред сам крај кућне изолације, јер би то било беснмислено.
„Ако су на самом почетку кућне изолације није немогуће да ће бити позивани. Држава је дала одлуку. Када је одлучено да сви иду у изолацију нема преговарања, а све што ми прицамо је нека врста прегоаврања“, рекао је он на питање каква је процедура, те да ли се такви пацијенти самоиницјативно јављају или их неко обавештава.
Кон је поновио да је његов став да је, ако је некоме остало два дана кућне изолације, бесмислено пребацивање.
Предраг Кон је изјавио данас да се залаже за потпуну забрану свих контаката, то јест да две особе када се нађу морају да буду раздвојене најмање два метра, као и да не одговара на политичка питања новинара, већ само на стручна.
Он је тако одговорио на питање новинара Н1 да ли од његових савета одудара понашање председника Србије Александра Вучића, пошто је у Новом Пазару окупио око себе већи број људи приликом примопредаје помоћи и најавио касније да ће обилазити градове у Србији.
"То ви процените, али то је очигледно политичко питање и нећу да учествујем у таквим одговорима", рекао је Кон.
Каже да је свестан да је потпуну забрану кретања тешко спровести, али да је потпуно јасно да је то стручни захтев.
"Покушавам да људима створим да подсвесно размишљају о томе", додао је Кон.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да се под социјалним дистанцирањем мисли на физичку удаљеност на безбедној раздаљини, која неће омогћити да вирус пређе на осетљиву особу.
"Овде нас има око 30, сви се налазимо на безбедној раздаљини, већина има маску односно сви присутни. Таква врста окупљања је нешто где је максимално смањен ризик за преношење инфекције".
Она је, такође, рекла да неће одговарати на "такву врсту питања", већ само на стручна.