Потписан уговор: Од Кине две лабораторије за корону
БЕОГРАД: Министар пољопривреде Бранислав Недимовић потписао је данас с представницима кинеског института БГИ уговор о кинеској донацији за изградњу две најмодерније лабораторије за корона вирус.
Споразум укључује две лабораторије са укупном пропусношћу од 3.000 тестова дневно, што је троструко више од тренутних могућности тестирања у Србији и омогућује пратећу потребну опрему, тестове и комплете за узорковање.
Чин потписивања организован је данас онлајн, тако што је уговор потписан са српске стране у Палати Србије, одакле је праћено потписивање уговора у Кини путем видео линка, а затим је испраћено аплаузом.
Присуствовали су премијерка Ана Брнабић, амбасадорка Кине Чен Бо и министри Златибор Лончар и Александар Антић.
Кинеска донација се односи на изградњу две лабораторије, једна је у Клиничком центру Србије, која треба наредних дана да почне да ради, сад је у припреми, а друга ће се налазити у Нишу, вероватно у Институту за јавно здравље Ниш.
БГИ је водећи светски институт за геномику и пружаоц услуга, за две најсавременије лабораторије, медицинску опрему и уређаје за тестирање у циљу јачања борбе Србије против новог коронавируса.
Почевши од Вухана, усред епидемије, „БГИ“ је изградио више десетина таквих лабораторија широм Кине, што се касније показало као један од кључних корака у кинеској стратегији борбе и победе против новог коронавируса.
Долазак опреме и стручњака „БГИ“, који ће обучавати наше медицинско особље и постављати лабораторије, очекује се почетком следеће недеље. Очекује се да ће лабораторија у Београду бити отворена половином априла у Клиничком центру Србије. Лабораторија у Нишу гради се од нуле, за шта је потребно око месец и по дана.
Као гест изузетне великодушности, „Mammoth Foundation“, „Тенцент“ и оснивачи „БГИ“, сви из Кине, донирали су кључне инструменте за лабораторије. Једнако значајна је и донација кинеске компаније „Зијин Бор Copper Сербиа“ која је великодушно помогла Влади Србије у овом тренутку пандемије.
За Ниш је један део средстава донирала компанија Зи Ђин из Бора.
У Вухану се тај пројекат симболично зове ''ватрено око'', којим се симболично показује борба и то је један од алата да се идентификују оболели.