Окривљени у Новом Саду се саслушавају преко Скајпа
У новосадској Палати правде, у којој је у редовној ситуацији више од 5.000 људи дневно, ових дана је необично пусто. Раде се само предмети који су приоритетни, али дежурна екипа има пуне руке посла.
Ипак, привођења су честа, и то највише она која имају везе с ванредним околностима. Тим поводом, председник Вишег суда Мирослав Алимпић изјавио је јуче за „Дневник” да је почео рад нови систем саслушања окривљених преко монитора.
– Полиција доводи окривљене до лаптопа, а судија, тужилац, бранилац, записничар седе у судници у суседној просторији – објашава председник Вишег суда у Новом Саду Мирослав Алимпић. – При томе постоји директна веза с доведеном особом и тече поступак у којем се може очекивати да ће окривљени објаснити зашто је кршио изолацију. Потом, судија му даје решење о одређивању притвора, полиција му то уручује и води га, по правилу, у Вршац, у једну од три такозване притворске карантинске јединице у земљи, ако тамо капацитети нису пуни. Пре свега ради се о делима за која је надлежан Основни суд, због непридражавања мера у вези с ванредном ситуцијом.
Предочава да је на нивоу зграде правосудних органа прошле седмице обављен разговор о томе како да се у овим ванредним околностима смањи ризик обољевања људи који ту раде.
– Став Вишег суда био је да обезбедимо једну просторију на улазу у суд где би смо повезали преко вај-фаја лаптопове, који би били у две просторије, и једне до друге, односно у судници поред за оне који су кршили изолацију – каже председник новосадског Вишег суда.
Алимпић наводи да је тих разлога Виши суд дао поменуту опрему Основном, тако да ће судије, записничари, тужиоци и браниоци бити без непосредног контакта с окривељнима, а с друге стране, испоштоваће се људска права која окривљени може имати. Он на тај начин може изнети одбрану, њему ће се постављати питања на која може да одговара, само што неће бити директног контакта већ преко Скајпа.
– Чини ми се да се толико највише могло учинити у овим тренуцима да би се смањио контакт с потенцијално зараженим особама у згради у којој функционишу четири суда и три тужилаштва. Осим тога, имамо одличну сарадњу с Градским штабом за ванредне ситуације, који свакодневно дезинфикује просторије у којима се обављају саслушања, а договорено је да се то уради након сваког – каже Алимпић.
Оцењује да су, на неки начин, запослени који дежурају у тој служби мирнији јер немају директан контакт с окривљенима, за које се не зна да ли су заражени.
– Реч је скраћеним поступцима у којима притвор траје до осам дана, због чега суђења морају да иду одмах. До краја ове седмице имаћемо и почетке суђења. То ће бити организовано на исти начин, судија, записничар и остали седе у једној просторији, приликом доношења пресуде окривљног враћају у карантински притвор и после израде пресуда иде се у кратком року на издржавање казне чим она постане правоснажна – истакао је Алимпић.
Додао је да су маске, рукавице и друга заштитна средства на основу личних иницијатива предесника судова у новосадској Палати правде за оне који су у контакту с особама које долазе у зграду, почевши од правосудне страже, уписничара, спремачица, странака у поступку, добили од КПЗ-а у Сремској Митровици.
На крају, подсетимо, у судовима који су највише на удару, Основном и Вишем, у ванредним околностима раде се само хитни предмети и притворски. Преорганизовањем на такве услове, много мањи је број људи у згради, већина ради од куће и долазе у суд по потреби.
М. Вујачић