Модне компаније почеле с производњом маски и друге опреме
ВАШИНГТОН: Многе модне компаније почеле су са производњом маски и друге личне заштине опреме услед глобалне несташице ових производа због пандемије корона вируса.
Гувернер америчке државе Њујорк Ендрју Комо позвао је модне креаторе и компаније да се укључе у производњу маски.
Његовом позиву одазвали су се модни креатори Кристијан Сириано, Прабал Гурунг, Брендон Максвел, бренд луксузних купаћих костима Карла Колето и компанија Хедли и Бенет која се бави производњом кулинарских униформи.
У Европи модни гиганти Ejč&Em и Индитекс најавили су производњу заштитне опреме.
Из француске компаније Керинг речено је да ће се њени брендови Баленсиага и Ив Сен Лорен такође укључити у производњу маски. Компанија је такође обећала да ће набавити три милиона маски из Кине које ће доставити француском здравству.
Највећи бренд ове компаније Гучи донираће 1.1 милион маски и 55.000 заштитних одела у Италији.
Компанија ЛВМХ, која поседује брендове Луј Витон и Кристијан Диор, донираће 40 милиона маски из Кине у наредних месец дана, пише Си-Ен-Ен.
На захтев власти италијанске регије Тоскана, Прада ће почети са производњом 80.000 заштитних одела и 110.000 маски.
У производњу маски и заштитних одела укључиле су се и мање компаније као што су текстилна компанија Мирољо из Италије.
Многе модне компаније напоменуле су да маске које они производе имају за циљ да помогну медицинским радницима и пацијентима, али се мали број њих изјаснио у погледу тога да ли и на који начин њихове маске испуњавају медицинске стандарде.
Здравствени званичници обично препоручују употребу Н95 маске која задржава 95 одсто честица из ваздуха.
Ипак, како наводи амерички Центар за контролу и превенцију болести, употреба других маски прихватљива је у доба несташице.