СЗО: САД би могле да постану епицентар пандемије
ЖЕНЕВА, ЊУЈОРК: Светска здравствена организација (СЗО) упозорила је на ескалацију епидемије у САД и да би оне ускоро могле да постану епицентар пандемије.
Од корона вируса у САД заражено је више од 42.000 људи , због чега све више гувернера savеynih држава тражи од Американаца да остану код куће.
У последња 24 сата, 85 одсто новооткривених случајева било је у Европи и у САД, од чега 40 одсто у САД, изјавила је ју Женеви Маргарет Харис, портпаролка СЗО.
У САД имамо велики пораст броја инфицираних и све већи интензитет ширења епидемије, рекла је Харисова, пренео је Ројтерс.
На питање могу ли Сједињене Америчке Државе да постану нови епицентар, она је рекла да се сада види веома велико убрзање у случајевима у тој земљи тако да постоји та могућност.
Не можемо још да кажемо да је то случај, али је могуће, додала је Харисова.
Према њеним речима, САД имају веома велику епидемију, епидемију која се интензивно шири.
Међутим, она је идентификовала неке позитивне знаке као што је свеобухватно тестирање и даље напоре на изолацији болесних и праћење њихових непосредних контаката с људима који су били изложени вирусу.
Глобална епидемија се убрзава и очекује се повећање броја заражених и смртних случајева, саопштио је СЗО, прецизирајући да тренутно има 334.981 заражен и 14.652 смртних случајева.
Град Њујорк је нови епицентар заразе корона вирусом јер је ту регистрована трећина позитивних у САД, а вирус, од којег је широм света умрло више од 16.500 људи, ту се шири пет пута брже него у другим деловима земље.
Један од хиљаду становника шире територије града Њујорка већ је заражен, изјавила је координаторка Радне групе за борбу против коронавируса Дебора Брикс.
Густина становништва један је од највећих проблема града, преноси РТС, позивајући се на америчке медије и наводи да је у Њујорку већ сада проценат заражених већи него у Италији. Разлози за то су гужве у градском превозу, изузетно посећени јавни паркови и пренасељене зграде.
Гувернер државе Њујорк Ендру Куомо наредио је болницама да одмах за 50одсто повећају капацитете за пријем заражених.
Само у понедељак пријављено је нових 5.000 случајева, што је број заражених подигло на 21.689 у ширем подручју града, док их је у самом граду 13.119.
Од Ковида-19 у Њујорку је до синоћ преминуло 125 људи.
Председник САД Доналд Трамп наредио је слање великог контингента средстава за заштиту (маски, рукавица, дезинфекционих средстава) и најавио да ће научне лабораторије у Њујорку убрзано радити на тражењу решења.
Градоначелник Бил де Блазио затворио је школе у Њујорку 15. марта тек после доста притисака, а сада је изјавио да не треба очекивати да оне почну да раде пре 20. априла. Организована је онлајн настава.
За сада нема ограничења кретања становника на територији града, али се свима саветује да остану код куће.
Европа је до сада била центар преноса, а Италија најтеже погођена држава на свету по број смртних случајева, мада њихов број почиње да опада.
Упитана о потенцијалној прекретници у Италији, она је рекла да постоји нада.
Видели смо је у последња два дана мање нових смртних случајева у Италији, али још је веома, веома рано, казала је Харисова.