Новосадске пијаце без половине купаца и продаваца (фото)
Актуелна ситуација, изазвана опрезом и паником због коронавируса, очекивано је тргла грађане, а све институције увеле су ново, скраћено радно време и предузеле прописане мере опреза.
Повољне временске прилике, међутим, грађани очекивано користе за боравак на отвореном, али и за снабдевање, како својих породица, тако и старијих, којима је, као што знамо, потпуно забрањен излазак у јавност. Ипак, по незваничним информацијама нашег листа, поједини суграђани старији од 65 година, који су се држали доскорашње информације да до 10 сати могу да изађу, нису сазнали за најновију о апсолутној забрани те су јуче изненадили продавце на пијаци, који су их, како сазнајемо, свакако упутили у најновије стање.
Кад је реч о новосадским пијацама, очекује се да, упркос свему, гужве има, међутим, податак да је и ту број купаца прилично мали, дословно преполовљен, мора се признати да је изненађујући. Због новонастале ситуације, ништа другачије стање није ни с продавцима јер је половина пијачних тезги празно. Како у делу са воћем и поврћем, тако и са делом где се продаје гардероба.
У Новом Саду затворене су Каменичка, Темеринска и Најлон пијаца, а остале, којима управља Јавно комунално предузеће „Тржница”, раде скраћено. Футошка, Лиманска, Рибља, као и пијаце на Детелинари и Сателиту, раде од 6 до 14 часова, а Кванташка од 6 до 19.
Тржишна инспекција је објавила 25 бројева и имејл-адреса у 25 градова на које се грађани могу обратити и пријавити неправилности, као и посебан број који се односи на цене заштитне опреме, пре свега маски и рукавица. До 15.20 часова за све неправилности грађани могу се обратити Тржишној инспекцији на број 021/421-824.
– Људи су уплашени, са свих страна свашта слушају, није свеједно, поготово ови стари, шта ће они... – потврдила је продавачица Зорица Д. – Видите и сами, сад је још и гужва на пијаци спрам тога како је било пре сата, око подне готово да нигде никога није било. Слабо се купује воће и поврће, углавном узимају препарате за личну хигијену и кућну хемију. Евентуално, салата и лук су сад атрактивни, а и повољни. Ни продаваца нема. С моје стране у реду можда ради десет тезги и можда толико с друге стране, то је врло мало. Ос око 100 тезги, ради 30-35.
Последњу недељу и по сведоци смо различитих ситуација и потреба, као и психологије становништва. Велики број људи купује много и прирема се на најгоре могуће стање, али увек има и оних који не паниче и живе као и до сада.
– Око 20 година долазим на Футошку пијацу, имам утисак да сад купују више него икад – каже педесетогодишњи суграђанин Т. П. – На пијаци обично купујем робу коју доносе из Мађарске, а волим и јагоде, сад су се појавиле. Искрен да будем, до сад сам био опуштен, али видим да је фрка, па сам и ја почео да купујем и што ми не треба. Ипак, не претерујем. Купим нешто чега мислим да неће бити, али због тога се деси да узмем и оно што ми не треба. Навикао сам на уобичајени рад пијаца, али сад морам да прекинем све послове да бих на време обезбедио свакодневне намирнице, а избор је веома сужен.
Текст и фото: Б. Павковић