Кисић: 103 потврђена случаја, потенцијалних носилаца више
БЕОГРАД: У Србији постоји 103 потврђена случаја корона вируса, али је тај број вишеструко већи у реалности, изјавила је вечерас в.д. директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић и поручила да сви грађани Србије треба да се понашају као потенцијални носиоци инфекције.
"Овај непријатељ који је пред нама није неко ко се сам од себе нађе у животној средини, у води, земљи, ваздуху... Он се налази у нама, у некима од нас. Имамо потврђена 103 случаја, али је реално тај број вишестурко већи и зато треба да се понашамо као потенцијални носиоци инфекције", рекла је Кисић Тепавчевић на конференцији за новинаре.
Она је указала да већина заражених неће имати никакве симптоме или ће имати благе симптоме.
"Проћи ће лагано као код прехладе, али створиће имунитет, који ће да штити не само ту особу, него све нас и постепено ће да нам јача колективни имунитет", рекла је она.
Међутим, како је навела, код одређених особа које добију инфекцију доћи ће до компликација, а код неких вероватно и до смртних исхода.
"Зато ту групу желимо да заштитимо и зато је јако битно да се сви понашамо као потенцијални носиоци инфекција", рекла је Кисић Тепавчевић.
Она је оценила да је кључно да "удружимо снаге, али да се удаљимо на физички безбедну раздаљину једни од других".
"То је сигурно прави пут да се изборимо са вирусом", поручила је она.
Додала је да се стално постављају питања какве су пројекције, када се очекује највећи број оболелих и који је дан најбитнији.
"Сваки дан нам је битан. Ефекти оваквих мера видеће се већ наредне недеље", навела је она додајући да се надамо да ће време које следи показати да смо на правом путу да контролишемо ову инфекцију.
Директор Инфективне клинике у Београду Горан Стевановић захвалио је свим грађанима на подршци коју су исказали према здравственим радницима синоћ око 20 часова, када су аплаудирали са својих балкона и прозора.
Он је такође захвалио свим здравственим радницима који су се јављали и рекли да стоје на расоплагању, ако било шта треба.
"Таква подршка и помоћ нам је значајна, али најбитнија и најзначајнија подршка коју становништво може да уради је да се пордржава свих мера", нагласио је он.
Он је додао да је потребно да урадимо све што можемо да би се смањио број оболелих и успорило ширење вируса.
"Не можемо зауставити, али ако успоримо имаћемо мање оболелих и тешко оболелих, и ако је икако могуће да избегнемо обољевање у најугорженијим популацијама, што су, пре свега, стари и хронични болесници, али и они с другим здравственим тегобама хроничног типа", рекао је Стевановић.