Гојковић: Кикинда жариште, петоро оболелих у КЦВ, троје на респиратору
НОВИ САД: На Клиници за инфективне болести Клиничког центра Војводине хоспитализовано је пет пацијената оболелих од вируса корона, од којих су три пацијента на респиратору и у тешком општем стању, један у критичном, док су два пацијента, која су прва примљена у Клинички центар Војводине, са значајним побољшањем стања, рекао је на конференцији за новинаре покрајински секретар за здравство професор др Зоран Гојковић.
- Епидемиолошка служба је и даље на терену, сви контакти који су изоловани од ових пацијената су у овом тренутку под пуном контролом, што не значи да и даље не треба бити опрезан, с обзиром на то да ћемо вероватно имати и нове нивое заразе других људи - изјавио је секретар Гојковић, истичући да је пацијент који лежи у Општој болници у Панчеву у добром општем стању.
У Војводини је до сада оболело 12 особа, а сва три пацијента која су на респиратору у КЦВ су из Кикинде.
- Кикинда нам је тренутно највеће жариште у Војводини, то је по свим нашим епидемиолошким подацима вирус који је дошао из Милана. Један део грађана Кикинде је у овом тренутку у изолацији, и то нам је тренутно највећи проблем. Сада се појављују и контакти контаката контаката, и због тога су ове мере уведене у Кикинди и на неки начин су надрастичније у Србији. Ми пратимо из тренутка у тренутак шта се дешава у Војводини. Имамо озбиљан надзор над заразним болестима, који је развијан годинама, зато у сваком тренутку знамо шта нам се дешава и ово су све превентивне мере, да не би дошло до ширења - изјавио је др Гојковић.
Према његовим речима, добро је да су без симптома болести сви здравствени радници који су били у контакту с пацијентом који је био први заражен, а то је скоро 14 дана., Део тима Клиничког центра Војводине већ се налази у болници у Кикинди као испомоћ, у болници још увек за сада нема инфекције. Део у којем је лежао пацијент раније је потпуно изолован, и здравствени радници који су били у контакту с тим пацијентом и пацијенти који су лежали заједно с њим, иако је од старта био изолован, не показују знакове обољења. То је оно што је добро. Да ли ће се из другог кластера нешто изнедрити, то у овом тренутку не знамо. Грађани Кикинде морају да буду у кући, помоћ из Новог Сада је перманентна, у Кикинди су врхунски инфектолог, хирург и анестезиолог.
- Приоритет је у овом тренутку и Нови Сад, зато што има пуно контаката и неки показују и симптоме, за сада благе. То је добро, али морамо што више социјално да се дистанцирамо. То је кључ целе приче, дан-два потребно је систему да се ресетује и то сви морамо да схватимо. Радимо по доктрини, ођедном се доктрина мења, а ово су заразне болести и сви тако морамо да поступамо - нагласио је др Гојковић.
Како је истакао, имамо довољно респиратора, а не може да се купи 100.000 респиратора, јер на њима треба неко и да ради.
- Поента свега је да се заштити здравствени систем, а изаћи ћемо из овога само ако у дужем временском периоду будемо држали ситуацију под контролом, ако не будемо имали огромних, енормних пикова и увећања. И биће тешко. Знам да ћемо успети и да имамо снаге, видим то на терену, видим много младих волонтера који желе да помогну, видим да су здравствени радници спремни и да се не боје. То је у овом тренутку најважније. Али, помозите нам да ово одрадимо како треба - истакао је др Гојковић.
Секретар Гојковић је навео да је Покрајинска влада обезбедила 10 тона средстава за дезинфекцију која ће најхитније бити дистрибуирана здравственим установама.
- Мере су правовремене и сви се надамо да ћемо имати позитиван исход, али то ће бити могуће само у случају да их се строго придржавамо - изјавио је Гојковић.
Покрајински секретар за здравство је најавио да ће здравствени систем Војводине у наредном периоду функционисати на три нивоа, када је реч о контактима с људима који су у кућама у самоизлозацији или карантину.
- Први ниво су званични кол-центри сваког од 44 дома здравља у Војводини, који ће бити 24 сата на располагању свим пацијентима. Други ниво је да се у оквиру домова здравља обезбеђују посебне просторије, што се већ чини, које ће бити самоизоловане за пацијенте који имају акутне респираторне симптоме и ти центри ће имати своје телефоне, на које ће им се обраћати грађани који се налазе у самоизолацији, а код којих се јављају озбиљнији симптоми, како не би долазило до мешања пацијената у тим акутним респираторним центрима и како се не би правиле гужве - рекао је Гојковић.
Најавио је и да ће највећи број лекара опште праксе пацијентима дати бројеве својих приватних телефона како би, уз оне телефонске линије које додатно буду обезбеђене у домовима здравља, имали директан контакт с људима који су у кућама.
- Циљ свих мера јесте да грађани, уместо да долазе у домове здравља, комуницирају телефоном с лекарима и да, уколико се укаже потреба на основу клиничке слике, лекари одлазе према кућама људи који су болесни или их, у зависности од клиничке слике, транспортују или преусмере у дом здравља, општу болницу или клинички центар - истакао је др Гојковић и додао како ће се опште болнице, институти у Сремској Каменици и Клинички центар Војводине све своје специјалистичке службе ставити на располагање грађанима телефоном.
Према његовим речима, тешки хронични и малигни болесници треба да остану у кућама, а они ће имати посебан третман у наредним данима, јер су међу најризичнијим групама.
Гојковић је позвао волонтере, добровољце, лекаре из приватне праксе, незапослене лекаре и лекаре који су у пензији, да контактирају с домовима здравља и болницама, како би се добила испомоћ и од њих, првенствено за обављање посла у кол-центрима.
- Здравствене раднике молим за пуну приправност и одговорност, јер се на њих тренутно највише ослањамо и они морају да остану здрави. Молимо грађане да не оптерећују телефонске линије позивима који нису везани за њихово здравствено стање, јер су те линије резервисане искључиво за здравствене потребе - изјавио је Гојковић.
Љ. Петровић
Телефоном консултације с лекарима
Гојковић је најавио да ће Клинички центар све своје специјалистичке службе ставити на располагање грађанима телефоном, а исто тако ће бити и у институтима у Сремској Каменици и у специјалистичким службама општих болница.
- Немојте долазити у болнице док се телефоном не консултујете с лекарима, осим у изузетним, хитним случајевима, али молимо вас за кооперативност. Здравствени систем ће вам помоћи, али не можемо вам помоћи ако ви не помогнете нама. Минималне или благе тегобе има 80 одсто људи, 20 одсто људи има тегобе, од којих само шест одсто захтева озбиљније лечење. Морамо да водимо рачуна и о другим болесницима, не само о оболелима од короне. Молим тешке хроничне болеснике да остану у кућама, за болеснике који имају малигне болести спремамо специјалан третман. Ти болесници, уколико се разболе од вируса, шанса за њихово оздрављење је изузетно мала. Хронични болесници нека седе у кућама, наћи ћемо и начин како ћемо то да решимо у следећем временском периоду - упозорио је др Гојковић.