Судији Благоју Јакишићу треће суђење пред Специјалним судом
БЕОГРАД: Некадашњем члану Високог савета судства судији Благоју Јакшићу, а на захтев браниоца да се поступак понови, судиће се трећи пут пред Специјалним судом у Београду поводом оптужби да је злоупотребио службени положај "неутврђеног дана у лето 2000. или 2001. године", док је био председник суда у Косовској Митровици.
Јакшић је крајем децембра 2017. године, након две ослобађајуће првостепене пресуде Специјалног суда и више другостепених одлука, пресудом трећестепеног већа Апелационог суда био осуђен на две и по године затвора уз две гоидине забране обављања позива у правосуђу.
У октобру прошле године кривично ванпретресно веће Специјаоног суда усвојило је ванредни правни лек - захтев за понављање кривичног поступка који му је поднео Јакшићев бранилац и одлучило да му се понови суђење.
У том случају још двојица окривљених су осуђена на затворске казне, а двојица су ослобођена оптужби.
Суђење ће бити поновљено само Јакшићу, речено је Танјугу у том суду, а почетак суђења је заказан за следећи четвртак, 19. март.
У овом случају правоснажно су осуђени Љубомир Бишевац на три године затвора и Милорад Лакетић на две године затвора, а наложено је и да се Бишевцу одузиме имовинска корист прибављена кривичним делом од 20 милиона динара, па је обавезан да тај износ уплати у државни буџет.
Референти из тадашњег Општинског суда у Косовској Митровици Драган Гавриловић и Благоје Чуровић су правоснажно ослобођени оптужби за помагање Јакшићу због недостатка доказа.
Бишевац и директор ДТП "Лукс" из Косовске Митровице и Милорад Лакетић су осуђени јер су 1997. године закључили фиктивни уговор о купопродаји пословног простора у Косовској Митровици од 324 квадратна метра.
Јакшићу ће сада бити поновљено суђење поводом оптужби да је као председник Општинског суда у Косовској Митровици неутврђеног дана у лето 2000. или 2001. године дао налог да се фалсификовањем службене књиге тог суда изврши овера тог фиктивног уговора.
Он је био ухапшен 23. сепрембра 2011. године и пет и по месеци је провео у притвору до одлуке суда да му дозволи одбрану са слободе уз јемство од 80.000 евра.
До хапшења је радио као судија Прекршајног суда у Београду, а у Високи савет судства изабран је у марту 2010. године на непосредним судијским изборима.
Јакшић је у том телу био задужен за поступање по притужбама неизабраних судија - који нису прошли реизбор 2009. године.
Након покретања поступка, Високи савет је одлучио да нема услова за његово разрешење са судијске функције, као ни из тог тела.