У Италији за 24 часа од вируса умрле 133 особе, градови пусти
БЕОГРАД: У Италији је само у последња 24 сата од коронавируса умрло чак 133 људи, чиме је укупан број жртава порастао на 366, саопштили су италијански званичници.
Укупни број заражених у Италији је порастао на 7.375, а 16 милиона људи у најугроженијим северним покрајинама и регионима стављено је у карантин. Затворене су школе, музеји, ресторани и други објекти.
"Неће бити кретања у та подручја нити из њих, осим из пословних, здравствених разлога или неке хитне ситуације", рекао је премијер Ђузепе Конте.
Расте број оболелих и у другим деловима света, а многе земље забраниле су веће јавне скупове.
Више од 106.000 људи је заражено широм света, а око 3.600 је преминуло, преноси Ројтерс. У Кини је заражено више од 80.000, а преминуло је скоро 4.000 особа. После Кине и даље је највећи број оболелих у Јужној Кореји и Ирану.
Мађарски нискобуџетни авиопревозник Виз Ер обуставио је летове за Милано, Тревизо и Бергамо због избијања коронавируса и карантина у северној Италији који ће трајати до 3. априла, саопштила је данас та компанија мађарској агенцији МТИ.
Компанија је навела да ће информисати путнике који имају резервације за отказане летове, да могу да бирају између комплетног повраћаја новца или да се 120 процената цене коју су платили за карту стави на њихов ВИЖ рачун.
Путници који су резервисали летове преко туристичке агенције требало би да се обрате свом агенту да би сазнали више о тим опцијама, саопштила је компанија.
У међувремену, оператор аеродрома у Будимпешти објавио је да Међународни аеродром Лист Ференц од сутра неће примати летове из Милана, Бергама, или Тревиза.
У Великој Британији је заражено 273 људи, у Француској је прешао 1.000, а у Немачкој је око 900. У Америци је преминуло 19 људи, а заражено 447.
Што се тиче нашег региона, у Словенији је број заражених порастао на 16, у Хрватској и даље 12, у Бугарској четворо, у Републици Српској и даље су три потврђена случаја.
У Ватикану папа Фрања први пут је предводио молитвну путем видео линка из своје приватне библиотеке и изразио је "блискост" с болесницима од коронавируса и особљем које их негује.
Италија због страха од корона вируса губи велике количине новца које би имала од страних туриста, а градови као што су Рим, Венеција и Фиренца, који су обично препуни људи, сада су празни, са тек понеким туристом.
Иако Рим није у изолацији и у њему је пријављено неколико случајава заразе, па чувени "вечни град" последњих дана изгледа као "град духова", пише Блиц.
Италиан military транспортс #coronavirus патиент ин био-цонтаинмент унит pic.twitter.com/UDFP9GPV1S
— РТ (@RT_com) March 8, 2020
Фотографије показују да су чувене Шпанске степенице, Фонтана ди Треви и бројни тргови попут Трга Светог Петра, којима је иначе тешко проћи од гужве, пусти.
Број туриста сликаних на неким од најпопуларнијих одредишта у земљи смањио се како се повећавао број умрлих.
Ни у Ватикану није ситуација битно другачија, а чак и папа Фрања позива људе да се што мање окупљају, услед чега је данас одржао мису преко "видеолинка".
Италијанска влада увела је данас оштру стратегију за обуздавање корона вируса, након што је у једном дану број смрти порастао за 36.
Италија је доживела највећи епидемију корона вируса у Европи са 233 смртна случаја и скоро 6.000 случаја заразе, а италијански премијер Ђузепе Конте сада је 16 милиона грађана на северу земље ставио у изолацију.
У суботу је у Италији забележено највеће дневно повећање нових случајева обољевања од корона вируса, од избијања првог случаја 21. фебруара, односно за 24 сата број оболелих је био 1.247, чиме је укупан број оболелих порастао на 5.883, а преминуле су 233 особе.
Регионални званичници били су изненађени декретом, па је тако председник региона Емилија Ромања Стефано Боначини рекао да су делови уредбе збуњујући, док је градоначелник града Асти у Пијемонту објавио видео на Фејсбуку у коме је критиковао владу што није званично обавестио локалне политичаре о томе, већ су вест прочитали у медијима.