Врбас и Кула још не могу да преузму пречистач отпадних вода
ВРБАС: На информацију да ће пречистачем за прераду отпадних вода из Врбаса и Куле, управљати приватна фирма, председник Привременог органа општине Врбас Милан Глушац каже да је то нормалан след, јер две општине још увек нису добиле пречистач на управљање.
Подсећамо, највећа инвестиција Европске делегације у Србији, вредна више од 20 милиона евра, пречистач отпадних вода у Врбасу, за чије функционисање је Влада Србије ове године издвојила 50 милиона динара, а две општине још по 10 милиона динара из буџета, од 15. марта биће поверена на управљање фирми „Веолиа Вотер Солутионс анд Технолоџиес” , која је била укључена у изградњу линије воде на постројењу.
Глушац истиче да је завршена и пројектно-техничка документација за измуљавање и чишћење Великог бачког канала, што је посао вредан више од 20 милиона евра. За ту инвестицију ће конкурисати код Републике, Покрајине, али и европских фондова, јер је реч о великом и далекосежном захвату којим се решава вишедеценијски проблем загађења Великог бачког канала, који се сматра најзагађенијим водотоком у Европи.
Врбашани ће моћи да кажу да имају здраву животну средину, тврди Глушац, као и пречистач отпадних вода који добро функционише.
-Жеља да се преокрене вест да ће пречистач бити дат на управљање страној фирми као да је реч о нечем лошем, је став неупућених. Када две општине буду управљачи, тада ће јавно-комунално предузеће преузети управљање са предвиђеним радницима на пречистачу. Општина сада не може да плаћа из buyеta 25 радника, колико смо предвидели да је потребно, јер то није у нашој надлежности, па самим тим ни према закону. Држава је дала новац за функционисање, као и две општине, јер ће пречистач бити дат на управљање општинама, само је незахвално говорити када ће се то десити - каже Глушац.
Милан Глушац скреће пажњу да је уговор о изградњи пречистача у старту био предимензиониран, јер је пречистач пројектован на прикупљање отпадних вода од заједнице са 100.000 становника. Привреда је престала да функционише у обиму у ком је некада радила, измениле су се привредне и друге околности, али постројење већ ради одређеним капацитетом. За Врбас и Кулу је битно да је Влада Србије имала разумевања и дала 50 милиона динара за наставак функционисања, али локална самоуправа нема употребну дозволу, како би јавна предузећа Врбаса и Куле преузели управљање.
Нису имали на кога да се угледају
Већ петоро људи из Врбаса ради на пречистачу преко јавног комуналног предузећа, тврди Глушац, а фирма која ће се бринути о пречистачу од 15. марта од самог оснивања ради на пречистачу и постројењу и одлично зна како он функционише, као и цела техника.
- Наше јавно комунално предузеће је урадило процену колико је људи потребно за рад на пречистачу како би он добро фунцкионисао. Треба узети у обзир да је због пречистача формирано и заједничко комунално предузеће две општине. Међутим, оно неће радити све док општине не добију пречистач отпадних вода на управљање- каже Глушац. -Нисмо имали модалитет ни од једне фирме како би преузели примере добре праксе већ смо сами морали све да урадимо. У томе су нам помогли и људи ангажовани преко Европске делегације кроз програм око цене, начина функционисања, правних норми.
- Општина Врбас је свакако из buyеta за ову годину, као и Општина Кула издвојила по 10 милиона динара како би постројење могло да функционише и на тај начин смо показали да то постројење желимо да преузмемо, наравно по добијању употребне дозволе- каже Глушац. -Уколико би општине сада бринуле о пречистачу, морале би и да плаћају раднике, а још увек нису управљачи. Када будемо, тада ће се размотрити да ли ће о пречистачу бринути јавно комунално предузеће или новоформирано предузеће две општине.
М. Стакић