Одборницима главне теме нове тарифе ГСП-а и регионална депонија
НОВИ САД: Скупштина града на данашњој седници усвојила је, између осталог, нови тарифни систем ЈГСП-а „Нови Сад“, петнаестак одлука у вези с урбанистичким плановима, Регионални план о управљању отпадом до 2028. године, али и именовала новог в. д. директора Спенса Драгана Милића, након оставке досадашњег директора Милана Јарића.
Реизабране су и локална омбудсманка и њена заменица, те су тако у Великој сали Скупштине Марина Попов Иветић и Стојанка Варајић дале заклетву.
Пред почетак седнице, градоначелник Милош Вучевић је изјавио да је нови тарифни систем ГСП-а, с нижим ценама превоза за ученике и студенте, као и измењеним зонама, вид подршке породицама с децом, али и наставак улагања и развијања система градског превоза заснованог на еколошким и комфорним аутобусима.
Приликом расправе о Предлогу измена Програма уређења грађевинског земљишта, Снежана Мушицки из СРС-а сматра да се изменама издваја додатни новац, али је то демантовао начелник Управе за грађевинско земљиште и инвестиције Дејан Мандић, који је напоменуо да је једина кључна измена увођење више од 150 милиона динара за прву фазу уређења центра града, које је Нови Сад добио на покрајинском конкурсу.
Члан Градског већа за саобраћај Александар Кравић образложио је нови тарифни систем ГСП-а, који је друга мера, након набавке нових аутобуса, да би Нови Сад ушао у породицу „паметних градова“ по питању саобраћаја.
Изменама Програма инвестиција Градске управе за имовину и имовинскоправне послове, из текуће буџетске резерве додато је још 40 милиона динара за одржавање базена на Спенсу, чиме се цифра за ту намену попела на 75 милиона, образложила је чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић.
Још 5,8 милиона из резерве, по њеним речима, биће утрошено за потребну документацију за зграде у Поштанској 3 и на Булевару деспота Стефана 5.
За Божидара Протића, који је у том тренутку наступао као једини представник ДС-а јер остали бојкотују рад Скупштине, накнадно издвајање за базене на Спенсу значи да се није добро планирало, а поставио је и питање да ли Град контролише и базене на Сланој бари, где је управљање поверено ВК „Војводина“.
Највише полемике било је ипак приликом расправе о Регионалном плану управљања отпадом, где су одборници из СРС-а критиковали решење које предвиђа нову депонију у близини садашњег сметлишта. За Александра Бујића из Покрета „Доста је било“ План преставља краткорочно и закаснело решење у тренутку кад ресорни виши акти пролазе кроз процес измене и ревизије.
Одборник Демократске странке и заменик председника одборничке групе ДС-а, бар на почетку седнице, Божидар Протић је обавестио председника Скупштине града Здравка Јелушића да више није члан поменуте групе одборника.
С обзиром на одсуство било какве техничке помоћи, које траје већ четири месеца, а уважавајући већински став осталих одборника моје досадашње одборничке групе о неприсуствовању седницама Скупштине града Новог Сада, са жаљењем констатујем да више нисам члан одборничке групе ’Демократска странка – др Вељко Крстоношић’“, навео је Протић у допису Јелушићу.
Расплет те ситуације уследио је на самом крају седнице, када је Јелушића председник ОГ СПС-а мр Слободан Цветковић обавестио да је Протић прешао у њихову одборничку групу. Сам Протић је незванично казао да органи ДС-а још нису донели одлуку о његовом искључењу, али није прецизирао да ли је и даље члан те странке.
На те критике одговорила је поново Мира Раденовић, која је рекла да је План резултат више од године рада великог броја стручњака.
То је један од најозбиљнијих пројеката у последњих 20 година у Новом Саду. Не бави се само депонијом већ и активностима које морају да се ускладе у свим обухваћеним општинама, као што су управљање отпадом, сепарација, рециклажа... Предвиђена су и постројења за компостирање органског отпада и оног биљног порекла. Планирано је и формирање осам рециклажних центара у свим општинама и Новом Саду, два транспортна центра у Врбасу и Ба?кој Паланци и санитарна депонија у Новом Саду, закључила је Мира Раденовић, додавши да је вредност пројекта већа од 80 милиона евра, а да ће бити финансиран највећим делом из европских фондова.
До краја заседања Скупштина града већином гласова усвојила је и овогодишњи план подршке локалним пољопривредницима, успостављање сарадње с Београдом и његовим општинама Врачар и Савски венац на пољу социјалне заштите, одлуку о постављању бисте епископа Данила Крстића на Клиси, а четрдесетак улица или делова улица добило је називе.
С. Крстић