Колективни загрљај на Тргу слободе
НОВИ САД: Поводом Светског дана деце оболеле од рака, 15. фебруар, чије обележавање је Удружење НУРДОР организовало девети пут у 30 градова Србије, јуче је одржан посебан програм и на Тргу слободе.
Манифестацију су отворили дечји хорови, а затим је у присуству суграђана, међу којима су била и излечена деца с родитељима, тачно у 13 часова ка небу пуштен балон у облику срца, као почаст онима који нису живи, али и као подршка малишанима који бију битку с раком да би знали да нису сами. Будући да је овогодишњи слоган „Много је важно да загрлиш снажно”, посетиоци су у одбројавању од десет до нуле на свакој бројци загрлили неког у својој близини.
Загрљај је много важан, што сам научила од других малишана кад сам лечила своје дете, рекла је председница НУРДОР-а Јоланд Корора. Према њеним речима, знајући за његово терапеутско дејство, они се у Удружењу стално грле, и то је вероватно њихов лек за превазилажење свега тешког што доживљавају, а најгори су губици деце.
Као највећи њихов успех, Јоланд Корора истакла је сензибилизацију друштва, које је почело да размишља и о маргинализованим групама.
„Нурдор” је успео да мења и системске ствари, да мења законе, али кад подвучем црту, једно од највећих постигнућа је глобална промена људске свести. Суштина задовољства човековог јесте бити испуњен изнутра, а једини начин да се то постигне је помагање, прво онима око себе, из микроокружења, а затим и шире, закључила је она.
Донације хуманих грађана које су сакупљене јуче биће усмерене на нови НУРДОР-ов пројекат, а то је изградња родитељске куће у Београду, за све који нису могућности да константно путују од места боравишта до болнице.
Родитељска кућа у Београду је на пола корака од остварења, а за који дан ћемо саопштити јавности докле се стигло. Већ годину и по тражимо одговарајућу локацију и мислим да смо у томе успели. Хвала појединцима и фирмама који нас из године у годину све више подржавају. Пут до поверења је био тежак, али и величанствен, јер знам колико смо поштено радили док нисмо дошли до тачке када нас људи препознају, помажу нам и прате нас, додала је саговорница.
С. Милачић