Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Строго писмо будућим власницима мачака

09.02.2020. 21:24 21:27
Пише:
Фото: pixabay.com

Ле ПЕТит мрњау група на Фејсбуку броји  6.354 чланова, а издвојила се од осталих група чији су чланови мачкољупци на овој друштвеној мрежи због правила мрњау групе.

Иако страница служи удомљавању маца, њени чланови истичу да онај ко није спреман за удомљавање, то никако не треба да чини, а кажу и које услове треба да размотрите како бисте схватили којој групи припадате, поносним власницима, или оних који ипак нису за четвороножног љубимца.

Тако је једна од чланица Ле ПЕТит мрњау групе написала писмо свим будућим власницима мачака, које би свакако требали да прочитате, ако размишљате да усвојите мацу, али и ако сте власник исте. Писмо почиње наравно са драги будући власници маца и наставља се речима да пре него што помислите да би било лепо удомити мачку, прво добро размислите да ли је то за вас. Да ли сте способни и спремни да бринете о живом бићу наредних 15 година или више?

Мачкољупци вас саветују да кад размотрите да ли је љубимац обавеза са којом можете да се носите и упркос непредвиђеним околностима, проверите да ли сте алергични, тако што ћете код лекара урадити тестове, јер алергија не мора да се појави истог дана, већ може и након неколико недеља.

Трећи савет упућен је будућим мајкама, које треба да разговарају са гинекологом, који је могуће да ће посаветовати будуће маме да се „реше“ мачке како би лакше остале трудне. Ова група чак препоручује да такве докторе заобиђете, а ако одлучите да их послушате, онда ни не разматрајте усвајање маце. Следећи савет надовезују се на prеthodna два и упућен је родитељима, који прво треба да провере да ли су им деца алергична. Може помоћи и разговор са педијатром, али чланица групе истиче да уколико желите да слушате да мачка није добар избор љубимца, јер дете може да „прогута“ длаку, онда опет ништа од усвајања мачке и треба да размислите о другом љубимцу.

Није добра идеја ни ако желите да удомите мацу код родитеља или пријатеља, јер ви немате довољно времена. Уколико те особе не могу да се старају како треба о њима, ником нисте учинили „услугу“ и мацу препустите другом власнику, који ће моћи да се брине и стара о њима како треба.

Било да живите у кући или стану и имате лепу терасу, морате размишљати прво о безбедности ваше мачке, заштитити простор мрежом, како маца не би пала са високог спрата и повредила се.

Мачку никако немојте да намените неком као рођендански поклон, пре него што се питали ту особу да ли је спремна за обавезу звану љубимац- друго живе биће о којима ће морати да се стара наредну деценију и по и дуже.

Мрњау чланица која потписује ову објаву и аутор свим будућим власницима маца Данијела Васић истиче да сви будући власници морају да имају у виду мачка није плишана играчка, већ живо биће, које хода, дише, игра се, једе, има физиолошке потребе, те се лиња.

-Да мачке се лињају и остављају длаке свуда и то не можете да спречите. Такође, скачу- по кревету, столу, ве-це шољи, радном столу... могу нешто да оборе, разбију или поцепају. Док су мале, вероватно ће вас будити усред ноћи- оштра је Данијела. –Мачке морате хранити и мењати им воду сваки дан. Уредно чистити посип и редовно сређивате нокте и крзно, а ако затреба морате их водити код ветеринара. Морате организовати и ко ће их чувати када одете на летовање, зимовање, продужени викенд, а уколико сте подстанари, спремите се на дуго тражење пет френдли стана.

Она додаје да и ако желите да једног дана живите и радите у иностранству, супер за вас, али ако не спремите папире за мацу да и она путује за вама, мачка нема где.

-Драги сви који размишљате да узмете мацу, ако вам било шта од горе поменутог смета- нисте за мачку! Многима се свиде лепе сличице на Инстаграму и Фејсбуку, узму маче, а онда се кроз пар дана предомисле, јер им смрди посип, сметају длаке, добили су горе поменути савет гинеколога, педијатра, алергични су, изненада путују, па врате мачку старатељу, најчешће истраумирану и у лошем стању. Узимала-враћала није фер ни према старатењима, ни према мацама и зато вас Мрњау старатељи моле- не узимајте мачку ако нисте сигурни да сте 100 одсто способни и спремни- истиче Данијела.

На овој Фејсбук групу, ако мислите да сте испунили све савете Данијеле и да сте спремни да обогатите свој живот једном мацом, можете пронаћи доступне маце за усвајање. Маце тренутно доступне, како тврде аутори групе који се називају мрњау старатељи, су здраве и лепо васпитане.

Припремила Маша Стакић

Пише:
Пошаљите коментар