Стигли киша и ветар, од среде знатни пад температуре
БЕОГРАД: Најављено невреме, киша и јак ветар стигли су у Србију, прво у Војводину, одакле ће се проширити и у остале крајеве, а од среде се широм земље очекује већи пад температуре, који ће у неким местима достићи и 15 степени разлике у односу на температуре забележене prеthodnih дана.
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) издао је упозорење да ће у току ноћи и у среду бити осетно хладније и ветровито, уз местимично стварање снежног покривача висине од пет до 20 центиметар у централним и јужним деловима Србије, а на планинама и уз снежне наносе, док ће на северу падавине престати.
Од четвртка се очекује да ослабе удари северозападног ветра.
Према речима метеоролога РХМЗ Недељка Тодоровића, до петка, 7. фебруара ће се задржати зимско време, са снежним падавинама, које ће посебно бити изражено у централној и јужној Србији.
Недељковић је за Танјуг рекао да се нови пораст температуре се очекује 8. фебруара, а до краја месеца ће се задржати променљиво време, док ће се у оним топлијим данима максимална температура кретати између осам и 14 степени.
Према његовим речима, поновно захлађење се очекује око 12. фебруара, а ветровито време које ће уследитипружаће осећај хладнијег времена него што ће то температура показивати.
Прва половина зиме је била без великих снежних падавина, а тако ће и остати и до њеног краја, каже Тодоровић.
Велике и нагле температурне осцилације и "пролеће" почетком фебруара, утичу и на здравље и расположење људи, а посебно би требало да буду опрезни хронични болесници.
Према речима др Бранке Лазић из Дома здравља "Стари град" саветује посебан опрез свима који су осетљиви на промене ваздушног притиска, влажности, температуре, на хроничне болеснике, нарочито оне са плућним болестима, асматичаре или на оне који болују од хроничног бронхитиса.
"Хронични болесници углавном имају своју терапију, коју треба да поштују", рекла је Лазић за Танјуг.
Њима се препоручује да смање боравак напољу у условима нагле промене времена, а у случају грипа или вируса да смање активности, узимају доста течности, а пре свега, да се придржавају савета лекара.
Лазић је додала да се важно да се интезивно прате акутне респираторне инфекције, а свима онима који имају кашаљ, кијавицу или повишену температуру саветује да се придржавају упутства лекара и да се, уколико то није неопходно, не крећу превише у просторијама где има много људи.