Стефановић: Беспоштедна борба Србије против криминала
БЕРЛИН: Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић поручио је данас у Берлину да је беспоштедна борба против свих облика криминала приоритет који заузима једно од највиших места на агенди Владе Републике Србије.
„О труду који су институције наше земље уложиле у ову борбу најбоље говоре континуирана смањења стопе криминала, али и чињеница да смо од бројних европских и светских земаља признати као поуздан међународни партнер".
Чланство у Европској унији стратешко је опредељење Републике Србије и на том путу Србија настоји да развије снажне и стандардизоване механизме и у сузбијању оружја у илегалном поседу, у складу са европском безбедносном политиком“, рекао је Стефановић на састанку високог нивоа у оквиру француско-немачке иницијативе о спровођењу Мапе пута за свеобухватну контролу малог и лаког оружја на Западном Балкану, саопштио је МУП.
Министар је на скупу представио шта је Србија урадила у prеthodnoj години у оквиру четири правца реформи, почев од доношења нове Стратегије за контролу малог и лаког оружја, преко унапређења техничких капацитета и људских ресурса и стварања услова за континуирано уништење вишкова оружја, муниције и експлозива.
„У 2019. години уништено је 15.430 комада оружја, што Србију сврстава у апсолутне лидере у региону. Такође, поднето је 1.411 кривичних пријава против 1.463 особе од којих је одузето 1.680 комада оружја, 30.960 комада муниције, 133 комада минско-експлозивних средстава, 47 килограма експлозива и два ручна ракетна бацача“, рекао је Стефановић.
Он је подсетио и да су припадници МУП-а Србије у септембру учествовали у великој међународној акцији која је била усмерена на сузбијање кријумчарења оружја са Западног Балкана у Западну Европу и том приликом одузели 32 комада ватреног оружја, од чега 7 аутоматских пушака, 13 пиштоља, 6 ручних бомби, 2.164 комада муниције...
„Србија настоји да даљим развојем и регионалне и међународне сарадње у овој области смањи могућности да оружје допадне у руке криминалних група, као и могућности употребе оружја у извршењу кривичних дела, како бисмо на тај начин побољшали најпре безбедност сопствених грађана, али и допринели сигурности региона и целокупне Европе“, рекао је министар на састанку.
Стефановић је као један од јасних и мерљивих показатеља да је Србија предузела озбиљне напоре у овој области навео и податак да је од укупно 81.846 кривичних дела која су извршена у 2019. години у 276 ватрено оружје евидентирано као средство извршења и да је тај број из године у годину мањи.
„Желим да поздравим напоре које Француска и Немачка у склопу ове иницијативе улажу, као и напоре Европске уније, и да се захвалим УНДП-СЕЕСАК на посвећеном раду заједно са нама на имплементацији активности и достизању циљева Мапе пута“, рекао је Стефановић.