Успешна година Опште болнице „Др Радивој Симоновић“ у Сомбору
СОМБОР: Док чекају почетак најављене највеће реконструкције од самог настанка сомборске болнице, током које би се требало уложити око 20 милиона евра, овдашњи здравствени радници имају разлога да се похвале, када је у питању функционисање здравствене установе секундарног нивоа која задовољава потребе око 200.000 становника Западнобачког управног округа.
На одељењу Опште хирургије Опште болнице „Др Радивој Симоновић“ Сомбор већ годинама се успешно обављају лапароскопске операције, а од јануара 2018. године изабрани mеnaymеnt на челу са в.д. директора др Драганом Растовићем и в.д. заменика директора др Дарком Косановићем као и новоименованим начелником Одељења за хирургију, др Синишом Зарићем, улаже значајан труд на обнављању већ дотрајале опреме као и на перманентном праћењу савремених трендова у развоју лапароскопске хирургије.
Министарство здравља Републике Србије на челу са ресорним министром др Златибором Лончаром покренуло је Национални програм обуке за минимално инвазивну колоректалну хирургију, која представља златни стандард у овој области, а који има за циљ унапређење области колоректалне хирургије у нашој земљи кроз петогодишњи програм едукације за колоректалне хирурге у лапароскопији до нивоа независности у рутинској ресекцији колона. Овај се програм у сомборској болници одвија се под менторством доц. др Александра Глуховића са Клинике за абдоминалну, ендокрину и трансплантациону хирургију Клиничког центра Војводине, једног од националних предавача у овом програму, који је, зашто не рећи, рођени Сомборац.
Прву самосталну операцију из области колоректалне хирургије у Општој болници Сомбор извео је прим. др Божидар Вукмировић, а поред ове, током протекле две године уведене су и почеле са применом још две нове здравствене процедуре - лапароскопска апендектомија и лапароскопска операција препонских кила и кила предњег трбушног зида. Све ове процедуре су минимално инвазивне оперативне процедуре које обезбеђују минималну трауму пацијента, брз постоперативни опоравак и радну способност, скраћују болничке дане а тиме стварају и непосредан финансијски ефекат уштеде здравственог система.
Како је крајем 2018. године Општој болници испоручен и пуштен у рад лапароскопски стуб најновије генерације са 4К видео -системом, набављен средствима добијеним по конкурсу од Покрајинског секретаријата за здравство АП Војводине, створене су могућности за још квалитетнији рад као и за даљи развој нових здравствених процедура, па је забележен велики раст броја лапараскопски изведених оперативних захвата.
Тако је током прошле године урађена 31 лапароскопска апендектомија, односно операција слепог црева, 35 лапароскопских операција у области колоректалне хирургије, 230 лапароскопских операција жучне кесе и 10 лапароскопских операција препонских кила и кила предњег трбушног зида. Као једном од нових хируршких здравствених технологија сомборски хирурзи су овладали и трансаналном хемороидалном деартеријализацијом, као најсавременијим видом лечења хемороидалне болести, а до сада је урађено 13 ових операција.
Настављајући у истом ритму, као и prеthodnе две, за сам почетак ове године mеnayеrski тим и начелник Одељења за хирургију најавили су увођење унапређене биопсије (сентинел ноде) која се уводи као алтернатива дисекцији пазушне јаме код карцинома дојке што ће у многоме унапредити оперативни третман оперисаних пацијенткиња смањити постоперативне компликације и обезбедити краћи опоравак. Најављена је и иновација попут вакум система за убрзано зарастање рана ( Вацуум Ашистед Цлосуре) као једне од најважнијих иновација у третману зарастања рана.
М. Миљеновић