Пословни комплекс уместо Албуса у Радничкој улици
Актуелним регулационим плановима, у Радничкој улици 32 предвиђена је градња пословног комплекса па је, да би тај пројекат био реализован, Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције расписала тендер за рушење некадашње фабрике сапуна „Албус”, која је премештена у Индустријску зону.
Како је у конкурсној документацији наведено, за уклањање два објекта и рашчишћавање парцеле, одабрани извођач ће имати највише 45 календарских дана.
За техничку документацију за рушење Управа је издвојила 150.000 динара, док је контрола тог пројекта коштала 23.340.
Зграде које ће бити срушене заузимају укупно 1.050 квадратних метара земљишта и налазе се на две парцеле површине 2.710 квадрата. Један објекат се простире на 284 квадрата и има приземље, два спрата и поткровље, на вишем делу, односно приземље и спрат на нижем, док други заузима око 762 квадрата плаца и има приземље и спрат, односно само приземље на мањем дограђеном делу.
Због дугогодишњег неодржавања, обе зграде су у веома лошем стању и углавном се не користе, осим североисточног дела складишта, у којем је продавница ауто-делова, која је пред исељењем.
Пројектант је предложио да се, због што веће безбедности, за рушење зграда користи грађевинска механизација, односно багери-гусеничари са специјалним хидрауличним алатима за дробљење бетона и резање арматуре. Како је у техничком опису наведено, кровни покривач на оба објекта је делом од валовите азбест-цементне салонит плоче па би његово уклањање требало поверити радницима обученим за тај посао. Уклањање таквог крова подразумева његово скидање, паковање и транспорт до депоније предвиђене за ту врсту отпада. Осим тога, неопходно је предузети све потребне мере да се спречи емисија азбеста и материјала који га садрже у ваздух, али и његово испуштање у воду.
У тендерској документацији није наведено колико ће коштати рушење двеју зграда некадашње фабрике „Албус”, али се зна да је за рушење „Ауто-коопа”, односно уклањање четири приземна објекта укупне површине више од хиљаду квадрата, Градска управа издвојила 2,83 милиона динара.
Програмом уређивања грађевинског земљишта за 2019. годину, намењено је укупно 32,7 милиона динара за асанационе радове и рашчишћавање земљишта.
Након уклањања свих објеката и темеља, инфраструктуре и ограде, одабрани извођач ће морати и да изравна терен и уреди околину.
Имајући у виду да је рок за подношење понуда 14. јануар, те да ће најкасније 25 дана након тога бити донета одлука о додели уговора или обустави поступка, рушење вероватно неће почети до средине фебруара.
Ј. Вукашиновић