У 2019. рекордна заплена 7,2 тоне дроге
Српска полиција је тек минуле године године била веома успешна у борби против криминала.
Заплењено је 7,2 тона наркотика, што је изузетан успех. Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је, представљајући резултате МУП-а, истакао да су у 2019. години процесуиране 24 организоване криминалне групе, а да је због наркотика ухапшено или задржано 820 особа.
Последња у низу организованих криминалних група које су крајем децембра пале због израде лажних јавних исправа јесте осморка ухапшена приликом примопредаје у Шапцу. Како су медији писали, осам особа ухапшено је у Шапцу због сумње да су прошле године израдиле око 2.000 лажних јавних исправа: пасоше, личне карте, возачке дозволе, регистарске таблице, налепнице за државе чланице ЕУ, које су наплаћивали од 100 до 800 евра.
Prеthodno су ухапшене још две организоване криминалне групе које су деловале на подручју Београда и шире околине.
Јун и јул обележила је акција полиције и надлежног тужилаштва у којој је ухапшен црногорски држављанин Зоран Мрваљевић, звани Мрва (42), наводни припадник „шкаљарског клана”, а неколико недеља пре њега полицијска службеница Полицијске управе Ј. П.
Наиме, сумња се да је службеница податке Б. П. из Новог Сада, за кога је утврдила да нема биометријска документа, дала Мрваљевићу који је затим прибавио фалсификовани извод из матичне књиге рођених, као и књиге држављана, које је Ј. П. потом искористила да би му издала личну карту на име Б. П. средином марта прошле године.
Хапшење Мрваљевића било је наставак акције у којој су, неколико недеља пре њега, ухапшени Ј. П., Новосађанин Н. Б. (41) и црногорски држављанин М. В. (34) због кривичних дела трговине утицајем и фалсификовања исправе, док је против полицијске службенице З. Д. (54) поднета кривична пријава због сумње да је извршила кривично дело злоупотребе службеног положаја.
Они су тада ухапшени због сумње да је службеница Ј. П., на захтев Н. Б., проверила у систему МУП-а да ли постоји биометријски документ на име Милош Беговић. Након што га је Ј. П. обавестила да не постоји, Н. Б. је ради крађе идентитета на име Милош Беговић прибавио фалсификовани уговор о купопродаји непокретности на територији Новог Сада, фалсификовану италијанску личну карту, изводе из матичне књиге рођених и књиге држављана. Осумњичени Н. Б. за ту услугу је обећао полицијској службеници Ј. П. 1.500 евра.
Како је тада саопштено, осумњичени црногорски држављанин М. В. 6. јуна поднео је фалсификовану документацију са захтевом за издавање личних докумената, на основу којих му је осумњичена З. Д. издала личну карту 8. јуна, с његовом фотографијом, а на име Милоша Беговића, и примила захтев за издавање путне исправе, која му се издаје 11. јуна 2019. године.
Службеници БИА, заједно с припадницима Управе криминалистичке полиције ПУ Београд и Тужилаштвом за организовани криминал, ухапсили су половином априла петорицу мушкараца, вођу криминалног клана „Америка” В. Р. (57), високопозициониране чланови тог клана И. А. (60) и А. С. (41), као и Љ. П. (41) и особу турског порекла А. Ј. (52) приликом примопредаје наркотика у једном познатом београдском ресторану.
Том приликом заплењено је два килограма хероина. Континуираним сагледавањем чланова поменутог криминалног клана, установљено је да именовани контролишу кријумчарски ланац којим се хероин у великим количинама дистрибуира у Републику Србију, земље Балкана и Аустрију.
Припадници Министарства унутрашњих послова – Службе за борбу против организованог криминала, у сарадњи са Специјалном антитеористичком јединицом, а у координацији с Тужилаштвом за организовнаи криминал, ухапсили су средином марта пет особа због постојања основа сумње да су као припадници организоване криминалне групе извршили кривична дела удруживања ради вршења кривичних дела и неовлашћене производње и стављања у промет опојних дрога.
Сумња се да је та организована криминална група, с М. Ф. на челу, у дужем периоду на територији београдских општина Палилула и Стари град препродавала готово све врсте опојних дрога – хероин, кокаин, амфетамин и марихуану.
Они су, како се сумња, за транспорт наркотика користили возила ауто-школе и рентакар агенције, које су у власништву појединих чланова групе, док су други чланови радили на пословима обезбеђења извесних угоститељских објеката у Београду, што су користили за продају наркотика у тим објектима.
М. Бозокин
Д. Николић