Дрвеће направљено од маховине као моћан филтер ваздуха
БЕОГРАД: Специјално еколошко дрвеће направљено од маховине постављено је у Лондону, а очекује се да ће имати значајне учинке у борби против загађења у граду, јавља РТС позивајући се на Дејли мејл.
Постављени зелени стубови имају капацитет пречишћавања као и 275 правих стабала, а овакво дрвеће зову још и првим филтером загађеног ваздуха биотехником на свету.
Сличне структуре раније су коришћене у другим градовима, укључујући Берлин и Хонг Конг.
У питању је најсавременија технологија са биотехничким филтерима, која користи биљке и маховине за елиминисање токсина и загађености ваздуха, а маховине различите структуре могу уклонити разне загадиваче из ваздуха - истовремено стварајући кисеоник.
Стабла су заправо зелени стубови и постављени су на две локације у округу Валтам Форест, где је прошле године у априлу загађење ваздуха било на нивоу ванредне ситуације.
Два стабла су постављена на аутобуској станици поред станице Лејтонстон, поред које пролази пут А12, и због којег је у том делу градске четврти ниво азот диоксида највиши.
Трећи зелени стуб постављен је на раскрсници са великим прометом саобраћаја - измеду Лејтонстон роуда и Кан хал роуда.
Иначе, овакво дрвеће садржи резервоар за воду, системе за наводњавање и сензоре за надгледање раста биљака.
Све је то један одрживи систем који се напаја комбинацијом уградених соларних панела и унутрашњих батерија.
Цео пројекат су добро проучили и одобрили еколози.
"Само у Валтам Форесту око 270 људи прерано умире сваке године због лошег квалитета ваздуха", изјавила је одборница Клер Koghil још у августу 2019. године.