Обележена годишњица Рације у Бечеју
БЕЧЕЈ: Централним поменом у Бечеју обележена је 78. годишњица злогласне Рације, коју су спровеле мађарске окупационе снаге између 4. и 29. јануара 1942. године у јужној Бачкој.
Парастос у Храму Светог великомученика Георгија служио је епископ бачки Иринеј у знак сећања на више од 4000 невино страдалих Срба, Јевреја и Рома.
„Данас смо овде због сећања, због молитве и због опомене. Због сећања на невине жртве једног страшног људског невремена у којем је мржња била јача од љубави, суровост од хуманости и искључивост од саосећања.
Због сећања на људе, жене, децу и старце чија је кривица била само то што су били Срби, Јевреји или Роми. Што су били друге вере или су говорили другачијим језиком. Овде смо да се, ма којој вери или нацији припадали, још једном заједно помолимо за вечни мир напаћених душа невиних жртава из 1942. године“, рекао је председник Покрајинске владе Игор Мировић.
Он је рекао да ће Покрајинска влада, заједно са свештенством Епархије бачке, као и prеthodnih година, бити и у свим другим местима у АП Војводини „у којима још нису зарасле, нити ће икада зарасти, још живе и болне ране Рације из 1942. године.“
„Овде смо, најзад, и због опомене да се злочин какав се у Бечеју, Чуругу, Жабљу, Тителу, Мошорину, Новом Саду и другим местима јужне Бачке догодио пре 78 година више нигде, никоме и никада не сме поновити“, рекао је Мировић.
Председник Општине Бечеј Драган Тошић рекао је да једну од најболнијих страница наше историје никада нећемо заборавити, а највише због тога што је на нама одговорност да будућим нараштајима приближимо идеју толеранције и мира, како се та страшна трагедија никада не би поновила.
„Генерацијама које долазе шаљемо са овог места не само сведочење, већ и важну поруку: суживот на овим просторима нема алтернативу. Верујем да ћемо у нашем Бечеју и нашој Војводини увек слободно живети и говорити и српски и мађарски и ромски и да ћемо се уважавати, разумети и поштовати у свим нашим разликама”, рекао је Тошић.
Помену су присуствовали и председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, чланови Покрајинске владе, врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији Исак Асијел, представници амбасада Израела и Мађарске, председник Меморијалног друштва „Рација 1942“ Божидар Војиновић, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и потомци жртава Рације.