Шарчевић: Увођењем државне матуре престаје учење само за оцену
БЕОГРАД: Министар просвете Младен Шарчевић каже да ће се главне промене у образовном систему десити увођењем државне матуре за две године, јер ће тада, како каже, ученици престати да уче за оцену и почети да уче за знање.
Он је за ТВ Пинк рекао да ефекти реформе нису могли да се виде на ПИСА тестирању, јер ту учествују петнаестогодишњаци, а реформа није стигла до тог узраста.Наводи да су деца у Србији на ТИМС С тестирању 27. у свету, јер на том такмичењу учествују млађи узрасти од 7. до 11. година.
"Главна промена ће се десити када се уведе државна матура, то је за два годину, и тада престаје да се учи за оцену, почиње да се учи за знање", рекао је министар Шарчевић.Каже да је у протеклом периоду уведена информатика као обавезан предмет, почела је реформа у гимназији где су осим одељења за надарене у математици, информатици, отворена и одељења за надарене у хемији и биологији.
Школе су добиле 10.000 дигиталних учионица, академије, а заживели су и дуални профили, Фонд за науку, урађена Стратегија вештачке интелигенције, Србија је пуноправни члан ЕРАЗМУС плус програма, члан ЦЕРН-а, а биће 13. земља са којом ће Јапан имати билатералне односе у науци.
Министар каже да ће платни разреди довести до веће мотивације запослених у просвети и да су односи са синдикатима добри, наводећи да они сигнализирају лоше ситуације у школама."Заједно анализирамо на који ћемо најбржи начин моћи да вратимо људе на стални радни однос у просвети. То ћемо покушати већ у јануру, ако можемо једним брзим решењем, јер их много има да би се то силним конкурсима радило", рекао је министар.
Дуално образовање заживело је у Србији и показало се као добро решење, јер учењем кроз рад млад човек има осигуран посао током школовања."Ми смо једна од ретких земаља која је децу заштитила законом. Цео свет се бави целоживотним учењем", закључио је Шарчевић.
Нови пројекат Србије и Швајцарске "Технопарк Србија 2"
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић и амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге потписали су данас Меморандум о разумевању између влада Србије и Швајцарске о имплементацији пројекта "Технопарк Србија 2 - подстицање извоза кроз развој технолошких паркова".
Циљ пројекта је унапређење конкурентности привреде и повећање извоза високотехнолошких компанија из Србије.
Влада Швајцарске донираће у наредне четири године 3,75 милиона свајцарских франака за подршку даљем развоју иновација и ширење мреже научно технолошких паркова у Србији кроз овај пројекат, а који се надограђује на prеthodni, који је такође финансиран од швајцарске владе.
Амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге је истакао да је вредност овог пројекта 3,3 милиона евра.
"Мање је питање новца, а много веће пријатељства између наше две земље. Веома импресивни резултати су постигнути у првом пројекту у Београду, који је развио више од 300 нових високотехнолошких послова и 25 милиона евра додатног прихода захваљујући извозу произовода и услуга", истакао је Ге.
Научно-технолошки парк Београд сада развија више од 70 стартап и технолошко развојних компанија. Током реализације новог пројекта, захваљујући постигнутим резултатима, модел знање и искуство НТП Београд, биће пренети у Ниш и Чачак како би се помагао развој научно-технолошких паркова у тим градовима.
Министар Шарчевић је објаснио да је пројекат у Нишу у поодмаклој фази и да почиње реализација пројекта у Чачку.
"Београд 1 и 2, сада Ниш, па Чачак и ту није крај. Огромну захвалност имамо према швајцарској влади, не само у разумевању за овакве пројекте, већ и због других пројеката у домену науке и образовања. Швајцарски експерти нам пуно помажу у бројним областима. Све оно што се ради, јесте због тога, како би млади људи и научници остали у земљи", рекао је Шарчевић.