Откривена најстарија шума на свету
ЊУЈОРК: Доказ о најстаријој шуми на свету, која датира још од пре 385 милиона година, откривен је у напуштеном каменолому у америчкој савезној држави Њујорк, показује нова студија објављена у часопису "Карен Бајолоџи".
Фосилизирано корење, трагови древног крајолика, припадало је дрвећу са стаблом и лишћем, слично ономе што и данас видимо, пише у студији, преноси Си-Ен-Ен.
Налаз је откривен у месту Каиро, око 60 километара јужно од Олбанија. Досад су научници сматрали да је најстарија фосилизирана шума у Гилбои, такође у Њујорку, али ова у Каиру је два или три милиона година старија и знатно се разликује.
Званичник Државног музеја Њујорка први је уочио велику структуру у облику корена на дну каменолома.
Кристофер Бери, коаутор студије и палеоботаничар на Универзитету Кардиф у Великој Британији, рекао је за Си-Ен-Ен да је био помало скептичан кад је први пут посетио налазиште. Сматрао је да би то могло бити модерно дрво које је израсло у стени и касније било уклоњено. Након поближег прегледа узорака тла, истраживачи су брзо потврдили да се ради о отиску нечег много старијег, пренео је портал Index.hr.
Екипа научника пажљиво је уклонила слој земље, помно мапирајући изванредно откриће. Претпоставља се да је катастрофална поплава убила већину дрвећа у шуми, али је сачуван коренски систем. У близини највећих стабала пронађени су чак и фосили риба.
Ово откриће омогућава увид у велико транзиционо раздобље планете из света без шума у свет који је покривен шумама, сматра Бери.