Класић: Власништво над имовином не треба ломити преко колена
ПОДГОРИЦА: Најављена расправа о Предлогу закона о вероисповести, који ће на дневном реду парламента, како је најављено, бити 24. децембра и даље је у центру пажње црногорске јавности, јер две стране, држва и Митрополија црногорско-приморска која се томе противи, не одустају од својих ставова.
У Митрополији и делу опозиционих политичких партија сматрају да је предложени законски акт смислила власт у Црној Гори само да би одузела имовину коју Православна црква у тој држави, коју су, како кажу, спремни да брабе у свихун телима.
С дуге стране, поборници установљавања Црногорске православне цркве, која је у Црној Гори регистрована као невладина организација и неканонска је, сматрају да држава свим средствима треба да спречи одржавање црквено-народног сабора, који је најављен за 21. децембар у Никшићу, одакле ће бити одаслате поруке противљења усвајању поменутог закона, без prеthodnog дијалога са све три конфесије.
А да власнишво над имвином никада не треба "ломити преко колена нити решвати једносмерним актима", сматра и угледни хрватски историчар Хрвоје Класић.
"Често смо у прошлости имали случејеве где је неко прогласио нешто својим, а неколико година касније то неко други (такође) прогласи својим. Мислим да однос цркве и државе на овим просторима има дугу традицију која није увек била најбоља. Овде не желим аболирати политичке, ни црквене елите. Не мислим да је црква увек била уз свој народ, да је цркву водила љубав према народу. Бојим се да су је много више водили властити интереси, а да је народ често био у служби цркве, а не обратно", каже Класић за подгорички портал ЦдМ.
Тако је, каже, и када је реч о имвини.
"Када би се вратили у прошлост и видели како су већина тих поседа добијени, изграђени, купљени. Али то је било у прошлости и не смемо се тако понашати да кажемо данас ово је било наше. Не смемо понављати грешке. Поново стварање истих грешака само продубљује поделе и ставра веће проблеме у друштву", упозорио је Класић.