Пагонис посетио две зрењанинске средње школе
ЗРЕЊАНИН: Најуспешнији домаћи кик-боксер свих времена Ненад Пагонис одржао је предавања ученицима Техничке школе и Електротехничке и грађевинске школе „Никола Тесла”.
Предавање је одржано у оквиру пројекта „Дигитална кампања против вршњачког насиља”. Овај пројекат подржало је Министарство омладине и спорта и намењен је средњошколцима узраста од 14 до 19 година. Кампања укључује емитовање спотова са успешним људима из света спорта, као и обилазак средњих школа и разговор са средњошколцима.
- Поента кампање је да омладина схвати да тешке ситуације некада могу бити за њихово добро. Није поента да из тих лоших ситуација изађу као лоши већ, напротив, поента је да изађу као добри људи. Волим да дођем у мање средине, јер се у њима налазе деца огромног потенцијала – казао је Ненад Пагонис у обраћању ученицима Техничке школе.
Овај врхунски спортиста је истакао да је вршњачко насиље велики проблем и позвао је ученике да га спрече или пријаве. Како је навео, у том случају ће бити хероји.
- Ја сам неко ко није имао ништа, а дошао сам до Медисон сквер гардена, где се борио и чувени Мухамед Али. Није поента бити ауторитет на улици, него је најважније бити ауторитет у спорту, у школи... Након што сам постао шампион, срео сам момка који ме је малтретирао у средњој школи. Сутра ће можда онај који је био малтретиран бити ваш пословођа или шеф – навео је Пагонис.
Он је ђацима причао и о томе како је исправно понашати се у друштву.
У пројекат се укључио и врхунски стонотенисер из Зрењанина Илија Мајсторовић, члан Стонотениског клуба „Банат”. Он се, такође, обратио овдашњим зрењанинским средњошколцима.
-Најбитније је да сведоци насиља реагују на било који начин. И у мом друштву се оно догађало. Некада сам реаговао тако што сам бранио жртву, а некада сам пријављивао случај. Спорт ме је научио исправном понашању. Некада дете не може да покаже пун потенцијал због онога што му се дешава у животу – испричао је Мајсторовић.
- Ишао сам један дан да прошетам пса по Новом Саду и свугде сам наилазио на смеће. Почео сам да га сакупљам и накупио сам пуне три кесе отпада. Био сам револтиран због тога и о томе сам написао статус на Фејсбуку. Сутрадан су медији писали о томе како светски шампион сакупља смеће по граду. Ако ја као првак могу да сакупљам снеће, можете и ви да га не бацате – поручио је Ненад Пагонис.
Иницијатор и идејни творац пројекта „Дигитална кампања против вршњачког насиља“ Дејан Патаки оценио је да тема вршњачког насиља није специфична само за Србију, већ се с тим суочавају готово све земље у Европи. Вршњачко насиље постало је транспарентније, јер данас сви имају камере и приступ интернету, па овакви случајеви освану на друштвеним мрежама и у јавности.
- Знамо да једна кампања неће решити проблем, али може скренути пажњу окружења и охрабрити жртве. Поруку „Не прескачи моју причу” смо пажљиво осмислили и прилагодили циљној групи, јер се ради о врло осетљивој теми – рекао је Патаки и похвалио Град Зрењанин јер је брзо реаговао и прикључио се реализацији овог пројекта.
Помоћник градоначелника Зрењанина Симо Салапура казао је да је вршњачко насиље актуелна тема и да статистика показује да је оно на нивоу европског просека.
- Нема пораста вршњачког насиља у Србији, само је оно постало видљивије. Направили смо механизам да буде видљивије, а када је тако, онда можемо и институционално да реагујемо – објаснио је Салапура.
Предавање у Техничкој школи завршено је поруком: „Данас насилник у школи, сутра у породици, а прекосутра у друштву“.
Ж. Балабан