Дан миграната Србија дочекује с уређеним системом прихвата
БЕОГРАД: Међународни дан миграната који се обележава сутра,18. децембара, Србија дочекује са уређеним системом прихвата и управљања миграцијама, наводи Комесаријат за избеглице и миграције, те додаје да је за хуман однос према мигрантима Србија у последњем извештају од Европске комисије добила похвале.
Тренутно је у 17 прихватних и центара за азил којима управља Комесеријат смештено 4427 миграната, од којих 807 деце. Највише их је из Авганистана, Сирије, Пакистана, Ирака и Бангладеша.
Србија од почетка мигрантске кризе 2015. године, када је кроз нашу земљу прошло више од милион миграната, поступа одговорно, организовано и хумано, максимално се трудећи да задовољи стандарде у области прихвата, збрињавања, смештаја, правне, социјалне и здравствене заштите миграната који се налазе на њеној територији, наводе у Комесеријату за избеглице и миграције.
Посебно се води рачуна о заштити рањивих категорија, жена, деце, малолетниика без пратње, старијих и болесних лица. Деци мигрантима омогућен је приступ обавезном предшколском и основношколском образовању, док један део похађа и средње школе као и школу за образовање одраслих "Бранко Пешић“ у Београду, кажу у Комесеријату.
Западнобалканска мигрантска рута званично је затворена у марту 2016, међутим она није престала да постоји. Мигранти који бораве у Србији и даље имају само један циљ, а то је да што пре стигну до једне од земаља Западне Европе које су њихово крајње жељено одредиште, додају ону.
Комесаријат захваљује на подршци свим државним институцијама, јединицама локалне самоуправе које су погођене повећаним бројем миграната, међународним организацијама и донаторима, пре свих Европској унији, имплемент партнерима, невладином сектору, као и онима који су препознали потребе и помогли локалним заједницама највише погођеним мигрантском кризом.
Србија је решена у намери да преузме још активнију партнерску улогу у решавању мигрантског питања, уз инсистирање да будемо део јединственог европског решења.
Комесеријат подсећа да је услед распада бивше СФРЈ и конфликата који су уследили деведесетих година прошлог века, дошло је до тога да у Србији уточиште потражи више од 800.000 избеглица из бивших југословенских република и интерно расељених лица с Косова и Метохије, које Република Србија збрињава из буџетских и донаторских средстава.
Миграције су изазов с којим се суочава цела међународна заједница. Србија може да буде поносна на свој хуман и цивилизован приступ овом глобалном феномену, који није почео јуче и неће престати сутра, наводи се у саопштењу.