Инвеститори беже с Космета због корупције
ПРИШТИНА: Висок ниво корупције спречава стране инвеститоре да улажу на Космету, а извршни директор Америчке привредне коморе, Аријан Зека, каже да страни инвеститори не виде Косово као место на којем би могли да шире свој капитал.
Зека каже да озбиљни инвеситори не улажу у, како је навео, "земље" у којима постоји висок ниво корупције.
Према званичним подацима косовске централне банке, стране инвестиције су у прошлој години на косовској територији износиле 213 милиона евра, док је у 2017. тај износ био 287 милиона евра.
Највиши износ страних улагања на Косову је износио 440 милиона евра у 2007. години, док је најнижи био 2014. године и износио је само 151 милион евра.
Емруш Ујкани, извршни директор Савета европских инвеститора је за Радио Слободна Европа, на албанском језику, рекао да је висок ниво корупције нанео огромну и непоправљиву штету Приштини, јер је, како је рекао, било инвеститора који су и буквално побегли са Косова.
Препреке попут високог нивоа корупције, према његовим речима, немају оправдања, јер не само да присиљавају инвеститора на бег, већ имају и друге последице као што је отуштање радника, на пример.
Поред корупције, која одбија стране инвеститоре, пословно окружење на Косову суочава се и са другим проблемима као што су електрична енергија, неповољна фискална политика и бирократија.
Привремене приштинске институције постављају борбу против корупције високо међу својим приоритетима сваке године, али извештаји међународних и локалних организација показују да је та борба и даље на веома ниском ниову.
Студија коју је спровела Америчка привредна комора на Косову показује да је од 256 анкетираних предузећа 26 посто сведочило да се суочавају са корупцијом.
И у последњем извештају међународне организације Транспаренси интернешнал за 2018. годину, Косово је на 93. месту, што означава погоршање у борби против корупције у односу на prеthodnu годину.