Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Догодине савремени лекови за мултипле склерозу

29.11.2019. 10:56 10:58
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: Од мултипле склерозе у Србији болује око 9.000 људи, а свега 1.200 њих добија лекове прве генерације о трошку РФЗО. Болест је тешка, неизлечива и углавном напада младе људе, зато оболели у Србији с нестрпљењем ишчекују да им савремена и ефикаснија терапија постане доступна, речено је на трибини „Заједно до решења“.

Трибину је организовало Друштво мултипле склерозе Србије, као једно од најстаријих удружења пацијената у Србији, на којој су говорили и представници државе и струке, а један од закључака је и

да је држава, након скоро 15 година од увођења лекова прве генерације, за ово тешко неуролошко обољење, одлучила да од 2020. на позитивну листу РФЗО уврсти савремену терапију друге, односно треће генерације.

Мултипла склероза је подмукла болест, а њен ток непредвидив. Број оболелих од МС у Србији је у порасту. Најчешће се јавља између 20. и 40. године живота, али може да се манифестује и у било ком другом животном периоду, а жене оболевају два пута чешће од мушкараца.

Председница Друштва мултипле склерозе Србије Јасмина Брајковић изразила је велику захвалност докторима, представницима надлежних органа, као и медијима за несебичну дугогодишњу подршку оболелима од мултипле склерозе. Такође, она је доделила и посебну захвалницу директорки Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО), професорки др Сањи Радојевић-Шкодрић за значајан допринос унапређења квалитета лечења особа са мултиплом склерозом.

Вест да ће ускоро иновативну терапију добијати пацијенти оболели од МС-а је најзначајнија, поготову што ће се на тај начин побољшати положај оболелих у погледу терапије. Републички фонд за здравствено осигурање и Министарство здравља препознали су проблем и дефинисали мултиплу склерозу као приоритет, што је велики корак за све нас, истакла је председница Друштва.

Директорка РФЗО проф. др Сања Радојевић Шкодрић на трибини је најавила увођење иновативне терапије за оболеле од мултипле склерозе.

Није поента да се уведе само иновативна терапија, већ и да се прошири број пацијената који ће добијати лекове који се већ налазе на листи, најавила је др Радојевић Шкодрић и додала да су у буџету за следећу годину одвојена значајна средства, већа него икада до сада, за увођење иновативних лекова, а РФЗО ће иновативну терапију стваљати на листу током целе године.

Неуролог Клинике за неурологију Клиничког центра Србије и водећи стручњак за МС у нашој земљи професорка др Јелена Друловић истакла је да је МС озбиљно, аутоимуно, неуродегенеративно и запаљенско обољење које напада централни нервни систем, мозак и кичмену мождину.


Многи везани за инвалидска колица

Мултипла склероза (МС) је врло озбиљно обољење променљивог тока, испољава се неуролошким симптомима, а карактеришу је честа погоршања кроз прекид протока информација у мозгу, између мозга и тела. Док код једних пацијената болест споро напредује и не урушава битно квалитет живота, код других су погоршања прогресивна и нарушавају, како њихове менталне тако и физичке способности, што даље води у тежак инвалидитет.

Симптоми се крећу од благе укочености и отежаног ходања, преко утрнулости и пецкања, слепила, поремећаја мокрења, дефекације (пражњења црева), болних мишићних грчева, проблема са координацијом и равнотежом, говором или гутањем, поремећаја сексуалних функција, па све до потпуне одузетости, парализе, и трајног инвалидитета код оболелих, јер значајан број болесника после 15 година трајања болести постаје везан за инвалидска колица.


Нове терапије успоравају прогресију болести, смањују учесталост погоршања и значајно побољшавају квалитет живота оболелих, што је важно јер мултипла склероза током времена има тенденцију акумулације онеспособљености, па се пацијенти годинама боре са различитим проблемима везаним за физичко, ментално и социјално здравље. Након низа година створили су се услови за бољи третман у лечењу особа са мултиплом склерозом захваљујући чему ће се повећати број особа које се лече терапијом која модификује ток болести, на терет РФЗО-а, као и увођењем иновативне терапије која је доступна у најразвијенијим земљама Европе. Ово је од посебног значаја и за друштво у целини, јер ће омогућити младим пацијентима да буду професионално активни, да воде квалитетан породични живот, чиме ће се значајно умањити трошкови и оптерећење друштва овом болешћу, истакла је др Друловић.

О свом искуству говорила је пацијенткиња Данијела Кениг (49) којој је пре шест година дијагностикована мултипла склероза.

У 42. години ми је потврђена болест, али је на магнетној резонанци утврђено да сам МС добила много раније. Први проблеми појавили су се када сам имала 30 година, али сам тада болове у врату и кичми повезивала с нечим другим. Тек када ми се одузела цела лева страна, отишла сам код неуролога. Утврђено је да имам тип „примарно прогресивни“ и сви лекови који су тренутно доступни пацијентима у Србији не примењују се када је у питању овај облик МС. Радује ме увођење иновативне терапије, јер је то решење за мој тип болести, што значи да ће ми убудуће бити доступни лекови који ми неће решавати само секундарне проблеме, испричала је Данијела Кениг.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
У Србији 9.000 оболелих од мултипле склерозе

У Србији 9.000 оболелих од мултипле склерозе

30.05.2019. 12:42 12:46
Две деценије Удружења оболелих од мултипле склерозе Западна Бачка

Две деценије Удружења оболелих од мултипле склерозе Западна Бачка

23.05.2019. 19:32 19:36