Земљотрес у Албанији: За сада 20 мртвих и 600 хоспитализованих
ТИРАНА/ДРАЧ: Албанско Министарство одбране саопштило је да је након јутрошње серије земљотреса у тој земљи, евидентирано 20 жртава, а да је у Драчу и Туману из рушевина до сада спашено 43 особа, док је у болницама на најугроженијим подручјима хоспитализовано 600 особа.
У саопштењу се наводи да су тела две мушке особе пронађена испод рушевина хотела у Драчу.
Нема података о броју несталих за којима се трага под рушевинама.
Епицентар земљотреса био је у близини приморског града Драча, 32 километра удаљеног од Тиране, док је, како се процењује, највећа штета настала у том приморском граду.
Министар здравља и социјалне заштите Огерта Манастирлиу изјавио је да је 176 грађана хоспитализовано само у Драчу, док је у комплексу болница на најугроженијим подручјима - Тиране, Драча, Крује, Кубине и Лежа смештено 600 повређених.
Још један земљотрес јачине 5 по Рихтеру погодио Албанију
Албанију је у 14.05 погодио још један земљотрес јачине пет по Рихтеровој скали са епицентром на рту Родон.
Како је пренео албански портал Сот њуз то је само још један у низу потреса који су од јутрос забележени у делимо Албаније.
Овај потрес се највише осетио у Драчу и Тирани.
Према министровим речима, медицинске екипе су у потпуној приправности, а предузете су и мере за снабдевање лековима и санитетским материјалом.
Иначе, албански медији су пренели да се у Драчу и оближњем месту Фуше Круја подижу шатори за смештај породица које су у јутрошњој серији земљотреса остале без својих домова.
Најјачи земљотрес био је магнитуде 6,4, док су десетине других земљотреса пратиле магнитуду до 5,4.
У Драчу, где је забележен епицентар ових отреса, оштећен је стари замак Драч, објавили су медији уз фотографије срушеног замка.
Градоначелник Тиране, Ерион Вељиај, поручио је да су све спортске дворане отворене за збрињавање грађана, који су се након серије земљотреса нашли на улицама.
Вељиај је на свом фејсбук профилу објавио да ће сви ти објекти остати отворени за привремени смештај.
Данас све школе и вртићи у Тирани неће радити. Сви објекти морају бити стручно испитани и потврђени да су за употребу, јер не смемо угрожавати нашу децу, написао је Вељиај.
Албански медији су пренели да је на терен одмах изашло 1.900 припадника полиције да би помогли грађанима.
У првом тренутку својих активности они су збринули 260 грађана.
Сеизмолог Рапо Ормани изјавио је за тиранску телевизију Њуз24 упозорио је да се очекује још потреса, који ће бити слабијег интензитета и позвао грађане да из предострожности остану ван својих домова.
Биће још потреса са мањим последицама. Грађани морају да остану ван својих кућа и станова, јер су у овом тренутку њихови домови мање отпори на ударе. Већини оштећених зграда ће моћи да се приступи тек након стручних пегледа, рекаоје Ормани.
Он је подсетио да су земљотреси приближне јачине догодили 1926. године.
Из рушевина спасене 23 особе, међу њима и дете
Најмање 23 особе извучене су из рушевина зграда у Драчу, а међу њима је и дете.
Сви они пребачени су у најближу болницу, преноси албански портал Лајме.
Медији преносе да је међу погинулима и Кристијан Преци, који је тек изашао из затвора у којем је, како наводе, неправедно провео пет месеци.
Највише погођени Драч, Астири, Тумани и Тирана
Драч, Астири, Тумани и Тирана су албански градови у којима је серија јутрошњих земљотеса, од којих су неки били разорни, оставила пустош, а судбина многих који живе у тим местима још увек није позната, јављају албански медији.
Они који су успели да се спасу за медије су испричали да су након првог потреса у великом страху кренули да напуштају домове, али да им безбедност деце била прва брига.
У мочварном подручју приморског града Драча, многе виле су пропале у земљу.
У Драчу нема струје јутрос од 04.00. Школе и вртићи су затворени.
У том албанском граду је потуно оштећена и стара палата.
У једној од драчких вила пријављен је нестанак седам чланова једне породице која је живела у троспратници која је срушена до темеља.
Слична ситуација је и у граду Туману, где се под рушевинама такође чују повици за помоћ.