few clouds
11°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У току припреме локалних буџета - и грађани да се питају

07.11.2019. 09:58 09:59
Пише:
Фото: А. Ерски/Сомбор

БЕОГРАД: У току су припреме локалних буџета за наредну годину широм градова и општина у Србији, а законска обавеза локалних самоуправа је да чују глас грађана и усвоје њихове предлоге о томе на које пројекте би требало да се потроши део новца из општинске касе у 2020. години.

Две трећине локалних самоуправа у Србији је прошле године на одређени начин учествовало у анкетирању грађана па су челни људи општина и градова могли да чују на шта суграђани желе да се троши део њиховог новца, а који се кроз различите локалне и републичке намете слива у општински буџет.



Закон намеће обавезу локалним самоуправама да укључе грађане у одлучивање, међутим, важније од тога је да сами грађани предложе идеје и пројекте у својим локалним срединама, каже за Танјуг помоћник министра државне управе и локалне самоуправе Саша Могић.



"На грађанима и локалним самоуправама остаје да успоставе комуникацију", поручује Могић.



Министарство је изменама Закона о локалној самоуправи прошле године утврдило обавезу свих општина и градова да спроводе поступак јавне расправе, а у склопу припрема буџета за наредну додину.



"То је обавеза која је законска, али суштина и пракса остаје на локалним самоуправама да обавесте своје грађане о времену и начину на који могу да искажу своје мишљење и захтеве".



Становници мањих средина треба да покажу своје интересовање и да активно учествују у том процесу, каже он и подсећа да постоје добри примери сарадње грађана и надлежних на локалу.



Општине и градови су дужни да обавесте своје суграђане да је почела припрема buddzеta за наредну годину и да им понуде да дају предлоге.



"То може да буде организовано и на штандовима, у општинским управама, месним заједницама, писменим или електронским путем", наводи Могић.



Министарство очекује, јасан је Могић, да ове године све локалне самоуправе спроведу анкету и питају грађане на шта они желе да се у наредној години на локалу потроши њихов новац.



Да има светлих примера показује и општина Рума, која је почетком године добила награду за транспарентност и учешће јавности у раду локалне самоуправе, а један од оцењиваних критеријума је и пројекат "Партиципативно буџетирање".



Једна од локалних самоуправа, такође у Војводини, која већ пет година успешно спроводи пројекат "Партиципативно буџетирање" је и Град Сомбор.



У том граду у току је други круг гласања грађана за предлоге пројеката, а до 20. новембра траје рок.



Онај предлог пројекта који добије највисе гласова, биће уврштен у буџет за наредну годину.



Предлози грађани, иначе, морају да се односе искључиво на њихове потребе на локалу и оне пројекте који су у надлежности локалне самоуправе јер ће бити финансирани искључиво из средстава буџета града.



Досадашња пракса је показала да је углавном реч о изградњи дечјих игралишта, паркинга, рампи за особе са инвалидитетом, паркова и слично.



Члан Градског већа задужен за финансије и привреду у Сомбору Сава Дојић објашњава како у пракси изгледа учествовање грађана у креирању буџета за наредну годину у том граду.



"Сви грађани уз рачуне за ''Чистоћу'' добијају упитник, односно гласачке листиће на којима уписују своје предлоге. Те листиће убацују у кутије постављене у свим већим Месним заједницама, у Градском услужном центру у згради Жупаније, у тржним центрима...", наводи Дојић за Танјуг.



Први пут ове године у Сомбору је, истиче Дојић, организовано и гласање у средњим школама па тако пунолетни ученици предлажу шта би требало урадити у њиховој школи.



Свака средња школа у којој је организовано гласање добиће по један пројекат, а који ће бити финансиран из буџета Града за наредну годину.

Пише:
Пошаљите коментар