Стефановић и Фајон о унапређењу изборног процеса у Србији
БЕОГРАД: Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић разговарао је данас у Београду са Тањом Фајон, председавајућом делегације ЕП у Парламентарном одбору за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија и том приликом их упознао с мерама којје је Влада Србије до сада предузела у циљу унапређења изборног процеса у нашој земљи.
Стефановић је истакао да су изборни услови исти као и 2012. године, али да се сада ради на њиховом унапређењу.
Он је подсетио да је Радна група за сарадњу са Организацијом за европску безбедност и сарадњу и Канцеларијом за демократске институције и људска права основана 30. августа и додао да је Влада Србије до сада усвојила више од 10 закључака који ће унапредити изборни процес.
Потпредседник српске Владе је истакао да је први Закључак Радне групе усвојен 23. септембра, а односи се на забрану злоупотребе јавних ресурса у политичке сврхе.
Овим Закључком, како је рекао, разрађене су законске норме и указано на одговорност у случају кршења постојећих законских одредаба.
Стефановић је рекао да је тиме указано да функционер не може користити јавне скупове и сусрете које има у својству функционера за промоцију политичких странака, као и да не може користити јавне ресурсе.
Он је током састанка са делегацијом ЕП истакао да је дужност јавног функционера да увек недвосмислено предочи саговорницима и јавности да ли износи став органа у којем врши функцију или политичке странке.
Стефановић је упознао саговорнике и са сетом мера које је Влада Србије усвојила 26. септембра, а који се односе на унапређење бирачког списка који је, како је рекао, много бољи и ажурнији у односу на prеthodni период.
Министар Стефановић је рекао да се већ ради на обукама овлашћених лица за вођење и ажурирање бирачког списка, као и обукама овлашћених лица која су одговорна за пренос података из матичних књига у јединствени бирачки списак.
Како је објаснио, другим сетом мера, које су потом усвојене, препоручено је РИК-у да, до расписивања избора, изврши обуке свих потенцијалних чланова бирачких одбора у сталном и проширеном саставу, као и да изменом Упутства о спровођењу избора за народне посланике пропише одредбе којима би се ближе уредио јавни увид у записнике о раду бирачких одбора, као и омогућавање увида у извод из бирачког списка након гласања.
Како је објаснио Стефановић, Влада Србије је на предлог Радне групе усвојила и Закључак којим се препоручује Народној скупштини да организује отворени састанак на којем би учествовали представници свих парламентарних странака, представници РЕМ-а и представници телевизије које имају националну фреквенцију, а на коме би било разматрано прецизирање појма заступљености без дискриминације политичких субјеката у току изборне кампање, наводи се у саопштењу Министарства.
Како је током састанка објаснио Стефановић, у наредном периоду очекује се и формирање Надзорног одбора Народне скупштине за контролу електронских и штампаних медија, као и избор недостајућих чланова РЕМ-а.