Због корупције изречено 155 осуђујућих пресуда у Новом Саду
Од почетка рада Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду за 19 месеци, до краја протеклог септембра, заведено је у просеку по четири предмета дневно који обухватају чак око 4.000 особа.
Заменик вишег јавног тужиоца у овом одељењу Мирјана Пековић објашњава за наш лист да се просечно посматрајући, у овој области правосуђа у Новом Саду, сваки четврти дан склапао по један споразум о признању кривице, док је у наведеном периоду изречено 155 осуђујућих пресуда.
У кривична дела против службене дужности, која су У надлежности поменутог тужилаштва, спадају злоупотреба службеног положаја, кршење закона од стране судије, јавног тужиоца и његовог заменика, несавестан рад у служби, противзаконита наплата и исплата, ненаменско коришћење buyеtskih средстава, превара у служби, проневера, трговина утицајем, примање и давање мита и одавање службене тајне.
Посебно је интерсеантно кривично дело трговине утицајем, а таквих предмета има тренутно седам у Посебном одељењу новосадског тужилаштва. Они се односе на лица за која се претпоствља да имају друштвени утицај или статус, по свом положају, а претпоствља се за њих да траже да се неком нешто учини.
Подсетимо, примена Закона о оганизацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције који се односи на веома штетна дела по друштво, али и честа, а која не привлаче довољно пажње јавности због сенке оних насилних као што су убиства и трговине наркотицима, почела је 1. марта прошле године. Тада је започело да ради и Посебно одељење за сузбијање корупције у Новом Саду, формирано при Вишем јавном тужилаштву, надлежно за поступање на подручју Апелационог јавног тужилаштва.. То значи да су у надлежности Посебног одељења случајеви које обухватају виша јавна тужилаштва у Новом Саду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Сремској Митровици и Шапцу, као и подручним основним јавним тужилаштвима.
На челу Посебног одељења за сузбијање корупције у Новом Саду је вишегодишњи заменик вишег јавног тужиоца Видак Даковић, који је разговору за „Дневник” казао да су у тиму којим руководи десет заменика, по четири тужилачка помоћника. Тим је оснажен финансијским форензичарима, који треба да помажу јавним тужиоцима да одлуче, најпре, има ли места покретању кривичног поступка, а потом и да прибаве што квалитетније доказе, који ће бити што успешније представљени пред судом.
Сви који раде у Посебном одељењу за сузбијање корупције прошли су двогодишњу обуку различитих нивоа у оквиру Правосудне академије као и безбедносне провере.
Како смо писали, у борбу против корупције биће укључени и службеници за везу, који ће омогућити размену информација из различитих државних институција да би се то одвијало брже и квалитетније, а да би се добило на ефикасности.
Службенике за везу имају Пореска управа, Пореска полиција, Управа царина, Народна банка Србије, Агенција за привредне регистре, Агенција за борбу против корупције, Управа за јавне набавке, Управа за спречавање прања новца, Централни регистар хартија од вредности, Агенција за приватизацију, као и Државна ревизорска институција.
Службеници за везу заживеће и у Служби за катастар непокретности, Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање, Републичком фонду за здравствено осигурање и Републичкој дирекцији за имовину.
Иначе, посебна одељења судова за борбу против корупције изрекла су лане 444 осуђујуће пресуде због коруптивних кривичнх дела од када се примењује Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције.
М. Вујачић