Милисављевић: САД се жури да потврди државност Косова
БЕОГРАД: Именовање специјалног америчког изасланика за мировне преговоре између Београда и Приштине несумњив је знак да Сједињене Државе желе да се убрза процес заокруживања државности Косова, али не подрзумева аутоматски одржавање међународне мировне конференције, мада би управо та солуција ишла на руку Србији, сматра професор Правног факултета у Београду Бојан Милисављевић.
Милисављевић за Танјуг оцењује да потез америчког председника Доналда Трампа да именује Ричарда Гренела за специјалног изасланика, показује да је истекло време које је остављено Бриселу да разреши проблем Косова и Метохије и да САД намеравају да заузму место Брисела.
"То не значи да ће ЕУ бити у потпуности искључена из тока преговора, већ само да више ЕУ неће водити главну реч у тим преговорима", сматра овај професор међународног права.
Он указује да САД желе убрзање целог процеса у ситуацији у којој све више држава повлачи признање тзв. Косова.
"Нема сумње да је САД и предузела овај корак да би помогла КИМ да, уколико је то могуће, на неки начин, заокружи своју државност", оценио је проферор указујући да властима на Косову никако не иде на руку даљи проток времена и повлачење признања од стране неких држава.
Према његовим рецицма, не треба изгубити из вида да у међународном праву важи принцип суверене једнакости држава, што би, коначно, значило да већ сигурно половина држава чланица УН не подржава независност Косова.
"У таквом амбијенту, уз тренд лаганог, али сигурног повременог повлачења признања Косова, јасно је да слаби позиција ове творевине. Управо у томе видим потез САД који жели да именовањем специјалног представника убрза процес заокруживања државности и учини дефинитивним статус КИМ", прецизирао је Милисављевић.
Милисављевић сматра да би за Србију било добро евентуално одржавање међународне мировне конференције, јер би то отворило простор за учешће и Русије и Кине, које не признају косовску независност, а то би значило да се Србија може надати бољем исходу и окончању преговора.
Он се иначе већ дуго залаже за сазивање једне велике конференције о редефиницији свих граница на Балкану, јер, "уколико се жели дефинисати ситуација на дужи рок на овом подруцју, неопходно је да се прихвати етницки принцип при разграницењу".
"У такве преговоре би морали бити укљуцени поред САД и Кина и Русија, ЕУ, УН, али и околне државе како би се обезбедило трајно и мирно решење уз гаранцију највецих глобалних актера", рекао је Милисављевић.