Истраживање биодиверзитета у Карловачком дунавцу
НОВИ САД: Покрет горана Војводине већ трећу годину заредом, у сарадњи са истраживачима и стручњацима из области биолошких наука, спроводи пописивање биљних и животињских врста на овом локалитету.
Истраживања су и ове године подржана од стране Министарства за заштиту животне средине, у оквиру пројекта "Карловачки дунавац - некад и сад". Ове године пописивање флоре и фауне реализује се током августа, септембра и октобра месеца. Акценат је стављен на хидробиолошка истраживања, физичке и хемијске карактеристике воде у Карловачком дунавцу, пописивању и праћењу стања популација строго заштићених и заштићених врста биљака и животиња. Посебна пажња је усмерена на гнездеће и миграторне врсте птица (мале беле чапље, велике беле чапље, сиве чапље, роде и многе друге).
Досадашња истраживања су потврдила велики биодиверзитет на Карловачком дунавцу. Потврђено је присуство 45 врста гљива, 231 врста васкуларних биљака, са присуством 18 страних врста, од којих 5 врста показују инвазивни каракатер.
Истраживање фауне бескичмењака је комплексно и захтевно, тако да је из ове изузетно велике групе организама забележено 206 бескичмењака. Истраживањем водоземаца и гмизаваца потврђено је присуство 10 врста. Пописивањем птица забележено је присуство 57 различитих врста.
Континуираним прикупљањем података о присуству заштићених и строго заштићених биљних и животињских таксона, доприноси се стварању боље и јасније слике постојећег стања самог локалитета, као и граничних зона Резервата, а све то у циљу очувања ретких водених и влажних станишта и ојачавању заштите граница и целокупног Специјалног резервата природе "Ковиљско-петроварадински рит".
У Сремским Карловцима у оквиру Специјалног резервата природе „Ковиљско-петроварадиски рит“, на дужини од 2,5 км простире се Карловачки дунавац. Овај рукавац Дунава представља животну средину многим ретким и важним биљним и животињским врстама. Природне карактеристике овог предела, рељефа, вода, флоре, фауне, насеља, становништва, културно-историјских вредности, изузетни су и превазилазе локални значај, а мозаик водених, мочварних, ливадских и шумских станишта све више привлаче туристе да га посете и уживају у њему.