Светска авио атракција на московском салону МАКС 2019
Најсавременији борбени авиони, хеликоптери, цивилна авијација, беспилотне летелице и војна техника — само је део онога што је представљено на 14. Међународном авио-космичком салону („МАКС-2019“), који је данас отворен на аеродрому у граду Жуковски, недалеко од Москве.
Оно што ће обележити овогодишњи „МАКС“, свакако је посета турског лидера Реџепа Ердогана и његов сусрет са председником Русије Владимиром Путином, лет најновијег руског путничког авиона МС-21 и амбициозни планови кинеских партнера.
МС-21 ће бити први руски путнички ускотрупни авион за средња путовања, који је направљен у постсовјетској Русији, капацитета од 150 до 211 путника. Како се очекује, његова серијска производња ће почети 2021. године.
Занимљиво је да је управо на овом „МАКС-у“ планирано да се публици представи извозна верзија ловца Су-57Е. Међу потенцијалним купцима овог модела раније су се помињали Индија, Кина и Турска.
Није тајна да Анкара због погоршања односа са Вашингтоном озбиљно размишља о набавци руских ловаца Су-57, ако је САД искључе из програма Ф-35 због куповине руских противвазудшних система С-400.
На изложби компаније из 33 земље
Упркос западним санкцијама, на овогодишњем „МАКС-у“ Русија ће показати виталност своје ваздухопловне индустрије, а биће спроведени преговори и потписани разни уговори о сарадњи са иностраним партнерима. Учешће је потврдило 827 компанија из 33 земље, укључујући и 184 стране.
„Ростех“ ће приказати 40 новина, укључујући шест нових авиона и хеликоптера.
Још једна карактеристика овогодишњег авио-салона, јесте и долазак велике кинеске делегације. Кина ове године није само учесник изложбе и гост пословног програма, већ и званични партнер Руске Федерације. То се догађа по први пут у историји сајма, као и чињеница да ће кинески производи бити представљени у засебном националном павиљону, укупне површине 3.000 квадратних метара.
Овде је представљена и макета перспективног руско-кинеског широкотрупног авиона великог долета ЦР-929. Пројекат је први пут представљен прошле године на изложби у Кини, док је сада први пут приказан руској публици.
Свемирски нуклеарни брод
На „МАКС-у“ је обелодањено и да ће серијска производња најновијег руског тешког дрона „Охотник“ почети после 2024. године.
Први лет је ова беспилотна летелица имала почетком августа. Дрон „Охотник“ је направљен по шеми летећег крила уз примену специјалних материјала који га чине скоро неприметним за радаре.
„Охотник“ поседује апаратуру за оптичко-електронске, радиотехничке и друге видове извиђања.
На изложби „МАКС-2019“ биће приказано много новина, међу којима је и изглед свемирског нуклеарног брода који се развија у Русији, а који је први пут приказан јавности.
Нуклеарни „тегљач“ је креиран за превоз робе у далеком свемиру, укључујући и приликом стварања перспективних база на планетама.
Као једна од „посластица“ авио-салона издваја се и хеликоптер „ансат“, са кабином у стилу луксузног руског аутомобила „Аурус“, а дизајн су осмислили стручњаци компаније „Хеликоптери Русије“.
„Ростех“ је представио модернизовани транспортно-борбени хеликоптер Ми-24П-1М са обновљеном електронском опремом.
Уочи отварања сајма, руски председник Владимир Путин упутио је поздрав организаторима, учесницима и посетиоцима Међународног ваздухопловног и свемирског салона „МАКС-2019“, изразивши уверење да ће изложба повећати конкурентност домаће ваздухопловне индустрије.
Путин је напоменуо да нови производи представљени на изложби ове године указују на то да се ваздухопловна индустрија у Русији стабилно развија и уводи савремене технологије. Истовремено, квалитет, поузданост и сигурност производа остају непромењени.
„МАКС-2019“ ће трајати до 1. септембра, а најпосећенији дани традиционално су последња два, када се капије отварају за све грађане и љубитеље авијације.
И овогодишњи сајам ће обележити наступи акробатских авио-група, као што су „Руски витезови“, „Стрижи“ и други.
Спутњик