Цркви старој два века следи обнова
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Ускоро почиње прва фаза радова реконструкције Евангелистичке цркве у Маглићу, коју финансира Влада Републике Србије, Министарство културе и информисања.
Како нам је потврдио председник општине Бачки Петровац Срђан Симић, радови на првој фази која предвиђа спољашње уређење и замену столарије и крова, почеће 2. септембра.
Урађен је и пројекат унутрашњег уређења као друга фаза радова, због које је недавно одржан састанак са представницима града Кирхајм Унтер Тек из Немачке и Удружењем за промоцију, споразумевање народа, неговање културе и завичаја из Кирхајма у Бачког Петровцу.
Пројекат унутрашњег уређења предвиђа посебан акценат на акустици, јер се отворила могућност да тај простор буде мултифункционалан, било да је реч о концертима, музејским изложбама или међународним фестивалима.
Председник Општине Бачки Петровац Срђан Симић каже да је важно чувати културно наслеђе и различитост, као и да удружени могу да померају нешто што стоји деценијама. Посећања ради, Симић је пре два месеца баш за наш лист најавио реконструкцију Евангелистичке цркве, која идуће године обележава 200 година од подизања, због чега су Влада Србије, као и представници немачког града одлучили да је реконструкција цркве од важности за оба народа.
Црква је у власништву државе и њом располаже Републичка дирекција за имовину, али ју је Општина уступила на управљање 1992. године Српској православној цркви. Симић напомиње да у том периоду до данас није ништа улагано у њу, зато је, појашњава, враћена на управљање Општини Бачки Петровац, да би могло у њу да се инвестира.
По конкурсу „Градови у фокусу”, Општина Бачки Петровац конкурисала је код Министарства културе и информисања с пројектом обнове Немачке евангелистичке цркве у Маглићу и пројектом пресељења Музеја војвођанских Словака у Бачком Петровцу, који су добили „зелено светло”.
Општина је ове године од Министарства културе и информисања добила 15 милиона динара за спољашњу обнову цркве, јер је оронули објекат почео да представља опасност за грађане, с обзиром на чињеницу да на њој није ништа рађено дуги низ година.
- Један од основних разлога за обнову је управо претња да се та огромна грађевина сруши сама од себе и доведе у питање безбедност наших суграђана. С друге стране, наши партнерски односи с немачким градом Кирхем Унтер Теком из покрајине Баден-Виртемберг почивали су на међусобним обавезама, међу којима је и обнова немачке цркве, која је симбол живота Немаца до 1945. године у Маглићу. Они су формирали међународно удружење које се бави искључиво обновом цркве и обећали су да ће ове године донирати 40.000 евра за обнову – рекао је Симић.
М. Стакић
Пројекат „Бачки Петровац данас” реализује ДВП Продукција, а суфинансира га Општина Бачки Петровац. Ставови изнети у оквиру пројекта не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.